Masz je w lodówce. Dodaj do wody i podlej kwiaty, storczyk zakwitnie jak nigdy!

Ten piękny kwiat doniczkowy różni się nie tylko orientalnym wyglądem, ale i potrzebami w pielęgnacji. Ażeby bujnie kwitł, wystarczy mu nieco pomóc nawozem ze składnikiem powszechnie stosowanym w kuchni.

Mało jest roślin doniczkowych, które posiadają tak zjawiskowe kwiaty, dlatego też fanów storczyków jest mnóstwo. Tak i jego odmian w przeróżnych kolorach i ze wzorami. Wytworzenie kwiatów to dla rośliny duży wysiłek, dlatego trzeba ją wesprzeć odpowiednim nawożeniem i pielęgnacją. Oprócz gotowych nawozów chemicznych do roślin kwitnących można skorzystać z domowego sposobu, który daje spektakularne efekty: nawozu z drożdży. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Egzotyka w domu. Storczyki wymagają specjalnego podejścia

Storczyki mają dość specyficzne wymagania, odmienne od większości roślin doniczkowych. Wiele osób myśli, że jako roślina egzotyczna storczyk lubi intensywne światło, dlatego stawiają je słonecznych parapetach. A to błąd, tak naprawdę storczyk w naturze rośnie w gęstwinach lasu, dzięki mocnym korzeniom przyczepiony do skał lub konarów drzew. Jeśli wystawiamy go na intensywne promienie, to szybko zacznie zamierać. Mimo tego potrzebuje on stosownej ilości światła do fotosyntezy, dlatego zaleca się umieszczanie kwiatów w przezroczystych, transparentnych doniczkach. 

Drugi problem wynikający z tego myślenia to intensywne podlewanie, bo z góry zakładamy, że lasy tropikalne są bardzo wilgotne. To też błąd: storczyki nie rosną w ziemi, dlatego są przystosowane do pobierania wody z powietrza, a nie z podłoża. Rozsądniej będzie je regularnie zraszać i zrezygnować z typowego podlewania. Najbezpieczniejsza metoda polega na postawieniu doniczki w wodzie na godzinę, a następnie odstawieniu rośliny ponownie na miejsce. Taką "kąpiel" wykonujemy co 7-10 dni. 

Czym podlewać storczyki? Zajrzyj do lodówki!

Storczyki lubią nawożenie, ale wyłącznie specjalnym nawozem do ich gatunku, który jest nieco słabszy od zwykłych dla roślin kwitnących. Istnieją też specjalne mgiełki dla tych roślin. Świetnym sposobem jest również domowy nawóz do storczyków, którego głównym składnikiem są drożdże spożywcze. Mają one mnóstwo mikroelementów i zwalczają choroby grzybowe. Wzmacniają korzenie i pobudzają roślinę do wzrostu i kwitnienia. Jak przygotować nawóz? Wystarczy pół kostki drożdży wymieszać w 2,5 litra wody i odstawić na godzinę. Podlewanie powtarzamy co dwa tygodnie. Można go stosować do wszystkich roślin domowych, ale szczególnie pozytywnie podziała na storczyki i skrzydłokwiaty. 

Więcej o: