Jak odpowietrzyć grzejnik? Nie musisz dzwonić po fachowca. To banalnie proste

Odpowietrzanie grzejnika nie wymaga od razu wzywania fachowca. Usługi hydraulików bywają kosztowne, a można szybko zrobić to samodzielnie. Jak? Podpowiadamy.

Zauważyłaś ostatnio, że twoje kaloryfery nie grzeją tak, jak powinny i ciągle są chłodne? Problemem może być zapowietrzenie, z którym bardzo szybko poradzisz sobie w domu bez pomocy specjalisty. Poznaj szybki i sprawdzony sposób, dzięki któremu zaoszczędzisz pieniądze.

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie są objawy zapowietrzonego grzejnika? Na to koniecznie musisz zwrócić uwagę

Podejrzewasz, że grzejniki w twoim domu mogą być zapowietrzone, ale nie jesteś tego pewna? Zwróć uwagę na kilka kwestii, aby przekonać się, że twoje podejrzenia są słuszne. Przede wszystkim, gdy kaloryfer jest zapowietrzony, przestaje grzać. Nawet jeśli pokrętło ustawione jest na maksymalną temperaturę, grzejnik pozostaje chłodny, co łatwo jest zweryfikować.

Jeśli słyszysz bulgotanie lub inne niepokojące dźwięki wydobywające się z kaloryfera, prawdopodobnie doszło do jego zapowietrzenia. Prawidłowo działający grzejnik bez względu na okoliczności powinien być bezgłośny, a wszelkie dźwięki mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak. Znamy jednak sprawdzony sposób na to, by skutecznie odpowietrzyć grzejnik domowymi sposobami i pozbyć się podejrzanych dźwięków oraz chłodu.

Odpowietrzanie kaloryfera krok po roku. Poznaj szybki sposób 

Odpowietrzanie kaloryfera jest naprawdę łatwe, dlatego nie warto do tego zadania wzywać specjalisty. Należy pamiętać tylko o kilku kwestiach, które pomogą skutecznie poradzić sobie z nieprawidłowo działającymi grzejnikami. 

  1. Zanim zaczniesz odpowietrzanie kaloryfera, musisz mieć pewność, że jest zimny. Dla pewności zamknij zawór termostatyczny, przekręcając go na 0 lub ikonkę płatka śniegu.
  2. Przygotuj dużą miskę, do której będzie ściekać woda. Wstaw ją pod zaworem odpowietrzającym.
  3. Sięgnij po klucz lub śrubokręt, by odkręcić zawór. Rób to powoli. Z grzejnika może wydobywać się charakterystyczne syczenie. Poczekaj, aż powietrze wyleci z kaloryfera.
  4. Gdy powietrze wyleci, zacznie wylewać się woda. Zakręć zawór, a na koniec ustaw termostat w odpowiedniej pozycji.
Więcej o: