To pewne! Nadchodzą ogromne zmiany w legitymacji seniora. Wiemy, kiedy zaczną obowiązywać

Zmiany w legitymacji emeryta zostaną wprowadzone już niedługo. Dla wielu seniorów będzie to prawdziwa rewolucja, która ułatwi im życie. O co dokładnie chodzi i kiedy wejdą w życie?

Emeryci i renciści, którzy posiadają legitymację emeryta, mogą skorzystać ze specjalnych przywilejów, które gwarantują zastrzyk gotówki. Dokument należy wyrobić w urzędzie, gdzie konieczne jest złożenie wnioskuWraz z nowym rokiem nadchodzi zmiana, która dla wielu emerytów może okazać się sporym ułatwieniem.   

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Legitymacja emeryta i rencisty. Do jakich zniżek upoważnia dokument?  

Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego mogą ubiegać się w ZUS o wyrobienie tzw. legitymacji emeryta i rencisty. Dokument uprawnia do korzystania z dodatkowych zniżek. Seniorzy mogą zyskać:  

  • Odliczenie kosztów (powyżej 100 zł) zakupu przepisanych przez lekarza leków od podatku,   
  • Zniżki na leki,   
  • Darmowe leki (jeśli skończyli 75 lat i są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym),  
  • Zwolnienie z części opłat podczas rehabilitacji,   
  • Zniżki i ulgi w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury,   
  • Zniżki w komunikacji miejskiej,  
  • Zniżki w teatrach, muzeach czy kinach,  
  • Zwolnienie z abonamentu RTV (jeśli spełniają jeden z warunków: skończyli 75 lat; są zaliczani do I grupy inwalidzkiej; są weteranami będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi; ukończyli 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia). 

Legitymacja emeryta 2023. Zmiany zaczną obowiązywać już niedługo 

Legitymacje emeryta-rencisty były do tej pory wydawane w formie plastikowej karty przypominającej dowód osobisty bądź prawo jazdy. W 2017 r. rząd wprowadził ułatwienie dla osób niewidomych i od tamtej pory skrót LER zapisany jest językiem Braille’a. Teraz przyszła pora na kolejne zmiany. Od 1 stycznia 2023 roku będzie można otrzymać legitymację również w formie elektronicznej, korzystając z aplikacji mobilnej mObywatel. Co ważne, karty plastikowe nie stracą swojej ważności i nie trzeba koniecznie wymieniać dokumentu.  

Więcej o: