Jak dbać o grudnik? Podlej roślinę tą miksturą raz w miesiącu, a nie będzie rosła jak na drożdżach

Grudnik to popularna roślina doniczkowa z rodziny kaktusowatych, która często zdobi nasze parapety. Nie posiada kolców ani cierni. Przez większość roku jest zielona, jednak wraz z nadejściem zimy zaczyna przepięknie kwitnąć. Jak o niego dbać?

Grudnik to niezwykle efektowna roślina, która zachwyca szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wszystko za sprawą kwitnienia, które odbywa się w listopadzie i grudniu. Z tego powodu znany jest także jako kaktus bożonarodzeniowy czy zygokaktus. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

W jakich warunkach grudnik będzie zdrowo rósł? Zadbaj o dobre nasłonecznienie

Naturalnym miejscem występowania grudnika są lasy deszczowe Ameryki Południowej, m.in. Brazylii, gdzie jego ulubionym miejscem są zagłębia pomiędzy konarami drzew. Z tego powodu najlepiej sprawdzi się u niego lekka ziemia, np. torf wymieszany z piachem i średnio nasłonecznione stanowisko, z rozproszonym światłem. W porze letniej dobrze toleruje temperaturę około 25°C natomiast w zimowej, kiedy kwitnie, około 15°C. Nie przepada za przeciągami i przestawianiem.

Jak zadbać o grudnik? Kluczowe jest odpowiednie podlewanie

Najważniejszą sprawą dotyczącą pielęgnacji grudnika jest jego nawadnianie. Roślina potrzebuje stale wilgotnego podłoża (bez przelewania) i lubi regularne zraszanie pędów za pomocą miękkiej, przegotowanej wody. Ważne jest, aby nie doprowadzić do zalania korzeni, a ewentualny nadmiar wody miał możliwość ujścia. W parze z odpowiednim nawadnianiem powinno iść także nawożenie rośliny. Skuteczny nawóz zrobisz z produktów, które znajdziesz w kuchni.

Co zrobić, aby grudnik pięknie kwitł? Podlewaj go tym wywarem, a będzie zachwycał

Zimą, gdy grudnik kwitnie, należy pamiętać o regularnym nawożeniu. Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych produktów (sprawdzi się nawóz do roślin doniczkowych lub sukulentów), możesz sięgnąć po domowe środki. Idealnie nada się do tego bogaty w potas i fosfor wywar z banana. Jest banalnie prosty w wykonaniu. Wystarczy, że skórkę z jednego lub dwóch owoców wrzucisz do słoika, zalejesz ciepłą wodą i odstawisz w ciepłe miejsce. Po 24 godzinach przecedź wywar i rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1. Podlewaj roślinę raz w miesiącu.

Więcej o: