Jak ustawić okna na tryb zimowy? Zmniejsz rachunki za ogrzewanie dzięki ukrytej funkcji

Jak ustawić okna na tryb zimowy? Mało kto wie, że w ogóle istnieje taka możliwość. Okazuje się, że metoda pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu, co w dzisiejszych czasach jest ważne. Sprawdź, jak wyregulować okna, by nie dopuścić do ochłodzenia mieszkania.

Rachunki nie należą w tym roku do niskich, a inflacja wciąż rośnie. Z tego względu warto szukać sposobów, które pozwolą zaoszczędzić. Jednym z nich jest przestawianie okien na tryb zimowy. To funkcja, która pozwala na kontrolowanie w oknach PCV docisku uszczelki. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu z mieszkania będzie uciekać mniej ciepła, a rachunki się zmniejszą. Okazuje się, że nie jest to trudne i nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić tryb samodzielnie. Sprawdź, jak należy zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Jak ustawić okna na tryb zimowy? W pierwszej kolejności zlokalizuj odpowiednią śrubę

Ustawianie okien na tryb letni lub zimowy to funkcja, którą można dziś znaleźć w wielu oknach PCV. Dzięki prostemu w obsłudze mechanizmowi dostosowanie ramy do warunków panujących na zewnątrz jest łatwe i szybkie. Wystarczy znaleźć odpowiednią śrubę w skrzydle okna i zbadać jej położenie względem uszczelki. Grubsza strona to tryb zimowy, a cienka — letni. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu uszczelka będzie mocniej dociśnięta do framugi. 

Przestawienie okien na tryb zimowy. Prosty sposób, dzięki temu zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Jeśli w zimie twoje okna wciąż są ustawione na tryb letni, sprawia to, że ciepłe powietrze ucieka szybciej, a grzejniki produkują więcej ciepła. Zużywanie większej ilości energii przyczynia się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Aby tego uniknąć, wystarczy przestawić okna na tryb zimowy. Jedyne czego potrzebujesz, to klucz torx, klucz imbusowy, śrubokręt płaski lub krzyżowy, ale możliwe, że sprawdzi się też zwykły śrubokręt lub kombinerki. Gdy zlokalizujesz już odpowiednią śrubę, obróć ją o 90 stopni w prawo i upewnij się, że grubsza uszczelka jest skierowana w dobrą stronę. Z nadejściem wiosny lub lata wystarczy obrócić ją z powrotem (w lewą stronę), by ustawić tryb letni. 

Okna. Ustawienie trybu zimowego może się wiązać z pewnymi niedogodnościami

Okazuje się, że ustawienie okien na tryb zimowy nie zawsze przynosi same korzyści. W zimie należy pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania, zwłaszcza że dokonanie zmiany wiąże się ze zmniejszeniem cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, co niewątpliwie w pierwszej kolejności odczują alergicy.

Więcej o: