Od grudnia nadchodzą zmiany dla emerytów. Tym seniorom ZUS może zawiesić wypłatę świadczeń

Ile będzie można dorobić do emerytury i renty od grudnia 2022? Już w następnym miesiącu będą obowiązywały nowe limity. Dotyczy to seniorów, którzy mają prawo do wcześniejszego pobierania świadczeń, gdyż zbyt wysokie zarobki mogą skutkować pomniejszeniem lub zawieszeniem wypłat z ZUS-u.

Co trzy miesiące Główny Urząd Statystyczny publikuje dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia Polaków. Są to istotne informacje dla seniorów, którzy dorabiają do emerytury, gdyż na ich podstawie ZUS określa limity, w których powinni się zmieścić. 10 listopada GUS udostępnił dane za III kwartał.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Jak oblicza się limity dorabiania do emerytury oraz ile obecnie wynoszą?

Osoby, które pobierają świadczenia emerytalne i rentowe z ZUS, mogą podjąć dodatkową pracę zarobkową. Istotne jest to, aby mieściły się w określonych prograch, które zmieniają się co trzy miesiące — w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Obecne obowiązują do końca listopada. Jak wyglądają? 

  • Pierwszy próg to 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 4309,40 zł. Jego przekroczenie oznacza zmniejszenie wypłacanego świadczenia.
  • Drugi próg to 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 8003,20 zł. Jego przekroczenie wiąże się z zawieszeniem wypłaty świadczenia z ZUS w określonym miesiącu.

Należy pamiętać, że wyjątkiem od powyższej zasady są osoby, które pobierają rentę socjalną. Gdy przekroczą pierwszy próg, wypłata świadczenia zostanie zawieszona.

Limity dorabiania do emerytury 2022. Kogo dotyczą?

Istotną informacją jest, że powyższe limity nie obowiązują wszystkich emerytów i rencistów. By ich nie przekroczyć, uważać powinni ci, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę i nie mają ukończonego powszechnego wieku emerytalnego. U kobiet wynosi on 60 lat, u mężczyzn 65. Oznacza to, że seniorzy i seniorki powyżej tego wieku nie mają powodów do niepokoju. 

Ile można dorobić do emerytury od grudnia 2022?

Od 1 grudnia 2022 do 28 lutego 2023 roku będą obowiązywały nowe limity. Według danych, które opublikował GUS, przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 6480,67 zł. Jak obliczył Business Insider, pierwszy próg na najbliższy okres wyniesie 4536,50 zł (70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), drugi natomiast 8424,90 zł (130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). 

Więcej o: