Kiedy są Mikołajki 2022? Oto cztery zaskakujące ciekawostki o popularnym święcie

Kiedy są Mikołajki 2022? Święto, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli, zbliża się wielkimi krokami. Dzień stoi pod znakiem wzajemnego wręczania prezentów, które według tradycji duzi i mali mogą znaleźć podłożone w butach - o ile byli grzeczni przez cały rok.

Mikołajki co roku są świetną okazją do wręczania prezentów zarówno dużym, jak i małym. To również idealny moment na pomoc ludziom w potrzebie. W wielu miastach organizowanych jest wiele akcji charytatywnych. Tradycja podkładania prezentów do buta w każdym domu może wyglądać nieco inaczej, jednak jedno jest pewne — przybycie brodatego Świętego Mikołaja to pierwszy zwiastun nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie tylko Święty Mikołaj. Zobacz, kto rozdaje prezenty w Europie

Kiedy są Mikołajki 2022? W tym roku wypadają we wtorek

Mikołajki co roku wypadają 6 grudnia. W 2022 roku to wtorek. Święto Mikołaja nie jest ruchome, dlatego obchodzimy je w Polsce zawsze tego samego dnia. Nie jest to dzień ustawowo wolny, dlatego mimo chęci celebrowania go z rodziną, wielu ludzi uda się tego dnia do pracy i szkoły. W niektórych placówkach szkolnych 6 grudnia organizowane są zabawy związane z Mikołajkami, a uczniowie wymieniają się wzajemnie podarunkami. Wszystko na cześć Świętego Mikołaja, który zasłynął szczodrością, empatią i dobrymi uczynkami.

Dlaczego Mikołaj przychodzi 6 grudnia? Dowiedz się, kim był duchowny z Miry

Mikołaj z Miry żył na przełomie III i IV wieku. Zgodnie z tradycją chrześcijańską jest patronem wszystkich dzieci. W wielu podaniach można znaleźć informacje o dobrym sercu i empatii, z którymi kojarzono duchownego. Jedną z najpopularniejszych legend jest ta opowiadająca o posagu, jaki Mikołaj podarował córkom biednego kupca, czym uratował je przed sprzedaniem do domów publicznych. Choć ów kupiec nie darzył go szacunkiem, nawrócił się, gdy odkrył, że Mikołaj pod osłoną nocy wrzucał przez okno rodziny pieniądze. Na podstawie legendy około X wieku zaczęto wystawiać 6 grudnia przedstawienia, które ilustrowały opisywaną historię. Zaczęto też kultywować tradycję wręczania podarunków.

Cztery ciekawostki dotyczące Mikołajek. Sprawdź, czy je znasz

Z Mikołajkami i zwyczajem wręczania prezentów wiąże się wiele ciekawostek.

  1. Do 1969 r. Mikołajki były w Polsce świętem wolnym od pracy.
  2. Wygląd współczesnego Mikołaja został stworzony dla potrzeb marketingowych Coca-Coli w 1930 r.
  3. Postać Świętego Mikołaja w zależności od regionu nazywana jest Gwiazdorem, Gwiazdką. Dzieciątkiem, Aniołkiem lub Dziadkiem Mrozem.
  4. Postać Rudolfa, renifera o czerwonym nosie, została wymyślona w 1939 r. na potrzeby domu towarowego Montgomery Ward.
Więcej o: