Mikołajki co roku są świetną okazją do wręczania prezentów zarówno dużym, jak i małym. To również idealny moment na pomoc ludziom w potrzebie. W wielu miastach organizowanych jest wiele akcji charytatywnych. Tradycja podkładania prezentów do buta w każdym domu może wyglądać nieco inaczej, jednak jedno jest pewne — przybycie brodatego Świętego Mikołaja to pierwszy zwiastun nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Mikołajki co roku wypadają 6 grudnia. W 2022 roku to wtorek. Święto Mikołaja nie jest ruchome, dlatego obchodzimy je w Polsce zawsze tego samego dnia. Nie jest to dzień ustawowo wolny, dlatego mimo chęci celebrowania go z rodziną, wielu ludzi uda się tego dnia do pracy i szkoły. W niektórych placówkach szkolnych 6 grudnia organizowane są zabawy związane z Mikołajkami, a uczniowie wymieniają się wzajemnie podarunkami. Wszystko na cześć Świętego Mikołaja, który zasłynął szczodrością, empatią i dobrymi uczynkami.
Mikołaj z Miry żył na przełomie III i IV wieku. Zgodnie z tradycją chrześcijańską jest patronem wszystkich dzieci. W wielu podaniach można znaleźć informacje o dobrym sercu i empatii, z którymi kojarzono duchownego. Jedną z najpopularniejszych legend jest ta opowiadająca o posagu, jaki Mikołaj podarował córkom biednego kupca, czym uratował je przed sprzedaniem do domów publicznych. Choć ów kupiec nie darzył go szacunkiem, nawrócił się, gdy odkrył, że Mikołaj pod osłoną nocy wrzucał przez okno rodziny pieniądze. Na podstawie legendy około X wieku zaczęto wystawiać 6 grudnia przedstawienia, które ilustrowały opisywaną historię. Zaczęto też kultywować tradycję wręczania podarunków.
Z Mikołajkami i zwyczajem wręczania prezentów wiąże się wiele ciekawostek.