Jak zrobić skrzata ze skarpety? Instrukcja krok po kroku. W kilka minut wyczarujesz piękną ozdobę

Wraz ze zbliżającymi się świętami, sklepowe półki zaczynają uginać się od dekoracji i akcesoriów, którymi możemy przystroić dom. Wybór jest naprawdę olbrzymi - światełka, girlandy, figurki. Niektóre z nich wykonasz własnoręcznie i niskim kosztem. Jak zrobić skrzata ze skarpety?

Skrzata ze skarpety wykonasz stosunkowo szybko i prosto. Co więcej, potrzebne produkty zapewne masz już w domu! Wystarczy chwila wolnego czasu, pozytywne nastawienie i odrobina chęci. Własnoręcznie zrobiona dekoracja z pewnością pobije wszystkie kupione w sklepie. Możesz ją wykonać także z dzieckiem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szczęśliwa Sandra Kubicka wybiera świąteczne dekoracje

Urocza ozdoba świąteczna. Czego potrzebujesz do wykonania skrzata ze skarpety?

Skrzata wykonasz głównie z produktów, które już masz w domu. Dzięki temu będzie nie tylko piękny, ale również niedrogi. Czego potrzebujesz?

 • grubszej skarpety, najlepiej z motywem świątecznym lub takim, który będzie ci pasował,
 • włóczki w jasnym kolorze lub kawałka futerka z poduszki albo maskotki,
 • białego ryżu,
 • kawałek cienkiej, cielistej skarpetki lub rajstopy,
 • waty,
 • igły oraz nitki,
 • woreczki foliowe,
 • kleju i nożyczek.

Jak zrobić skrzata ze skarpety? Instrukcja krok po kroku

 1. Skarpetę przetnij pod skosem na wysokości pięty.
 2. Do woreczka foliowego wsyp ok. szklankę ryżu i dokładnie zwiąż. Włóż do połowy skarpetki, gdzie jest miejsce na palce i ponownie zwiąż na górze.
 3. Z kawałka cielistej skarpetki albo rajstopy wytnij prostokąt, połóż na nim kulkę waty i ciasno zawiń, by nie wypadła. Następnie przywiąż ją do związanego fragmentu skarpetki z ryżem.
 4. Teraz czas na brodę. Z maskotki lub poduszki wytnij odpowiadający ci kawałek i przyklej pod noskiem. Jeśli wolisz brodę z włóczki, nawiń na dłoń kilka kawałków i przewiąż w połowie. Dla lepszego i bardziej naturalnego efektu przeczesz jedną połowę gęstym grzebieniem. Teraz przymocuj pod noskiem.
 5. W ostatnim kroku zrobisz czapkę. Drugą część skarpetki przeszyj wzdłuż nacięcia nitką w taki sposób, by powstał szpic. Następnie odwróć na drugą stronę i przyklej na skrzata, by wystawały spod niej jedynie nosek i broda. 

Skrzaty najlepiej prezentują się w większym gronie. Wybierz kilka skarpet w różnych wzorach i kolorach, by miały różne tułowia i czapeczki. W prosty i szybki sposób możesz stworzyć całą rodzinę. Jeśli chcesz zrobić panią skrzatową, zrezygnuj z brody, a z włóczki zapleć dwa warkoczyki.

Więcej o: