Wlej tę miksturę do doniczki, a wężownica szybko wypuści nowe liście

Wężownica to potoczna nazwa sansewierii, kwiatu doniczkowego, którego uprawa w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Choć roślina nie ma wielu wymagań, warto od czasu do czasu wzmocnić ją nawozem. Wystarczy, że wsypiesz do doniczki produkt, który zapewne masz już w domu.

Wężownica, ośle uszy, szable teściowej — to potoczne nazwy sansewierii, prostej w uprawie rośliny o nietypowej formie liści. Wielu ludzi ceni ją dzięki temu, że dotlenia powietrze. Z tego względu warto trzymać kwiat w sypialni. Choć nie ma wielu wymagań, ziemię w doniczce dobrze co jakiś czas wzbogacić nawozem, by mógł zdrowo rosnąć. Okazuje się, że domowe mieszanki w niczym nie ustępują droższym ze sklepu i można je przygotować bez dużego nakładu czasu i pieniędzy. Sprawdź, czy masz w domu ten produkt.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Jak dbać o wężownice? Wsyp do doniczki ten produkt, a szybko wypuści zdrowe liście

Warto pamiętać, że sansewieria nie potrzebuje nawożenia od września do marca. Należy w tym czasie ograniczyć też podlewanie. Prawidłowa pielęgnacja rośliny nie wymaga zakupu preparatów ze sklepu. Ziemię można wzbogacić naturalnymi nawozami. Jednym z nich jest zastosowanie bogatych w selen, wapń, cynk i miedź skorupek po jajkach. Wystarczy je pokruszyć i wsypać bezpośrednio do doniczki lub zalać wodą, pozostawić na dwa tygodnie w zacienionym miejscu, odcedzić i podlać roślinę powstałą miksturą. Dzięki tej metodzie wężownica szybko wypuści nowe, zdrowe liście.

Czy sansewieria potrzebuję dużo światła? Okazuje się, że świetnie sobie poradzi również w cieniu

Sansewieria, choć pochodzi z nasłonecznionych i suchych terenów i świetnie czuję się przy oknie otoczona promieniami słońca, poradzi sobie też w miejscu zacienionym. Zazwyczaj dostosowuje się do każdego stanowiska, w jakim zostanie postawiona. Z tego względu uprawa rośliny polecana jest tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kwiatami lub nie mają do nich ręki. Wężownica przetrwa, nawet jeśli co jakiś czas zapomni się o podlewaniu. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to by nie przelewać korzeni kwiatu. Wystarczy podlewać ją co 7-9 dni, a zimą nawet raz na 3 tygodnie. Oprócz tego na samym początku przygody warto zapewnić jej dużo miejsca, ponieważ jeśli będzie go zbyt mało, prawdopodobnie po jakimś czasie korzenie rozsadzą doniczkę, a ziemia narobi sporo bałaganu.

Więcej o: