Widzowie pokochali ją za rolę Barbary z serialu "Noce i dnie". Jak teraz wygląda Jadwiga Barańska?

Jadwiga Barańska zyskała popularność dzięki roli Barbary w słynnym filmie "Noce i dnie". U szczytu ławy opuściła jednak Polskę i zrezygnowała z kariery aktorskiej. Jej historia przypomina scenariusz filmowy.

Rola Barbary Niechcic przyniosła Jadwidze Barańskiej uznanie zarówno wśród widzów, jak i i krytyków filmowych. U szczytu popularności aktorka zniknęła jednak z ekranów. Powodem porzucenia kariery była wielka miłość. To historia niczym z filmu. 

Małgorzata Kożuchowska zachwyciła fryzurą. To odmładzający hit na jesień! 'Zjawiskowa' (zdjęcie ilustracyjne) Zwiewna sukienka Kożuchowskiej zachwyciła fanów. "Wyglądasz zjawiskowo"

 

Kariera aktorska Jadwigi Barańskiej. Trudne początki

Marzeniem młodej Jadwigi Barańskiej było aktorstwo. Już w wieku 17 lat postanowiła ona spróbować swoich sił i zdawała do PWSFTiT w Łodzi. Niestety, nie udało jej się przekonać do siebie komisji. Co ciekawe, zasiadał w niej jej przyszły mąż, Jerzy Antczak. Ponoć stwierdził on, że dziewczyna nie nadaje się na aktorkę, bo jest za chuda i nie ma talentu. Egzamin w Warszawie również zakończył się porażką. Rok później Jadwiga Barańska dostała się jednak do szkoły teatralnej w Łodzi. Młoda aktorka i Jerzy Antczak zbliżyli się do siebie. Wkrótce później pobrali się. 

Kariera aktorska Jadwigi Barańskiej. Przełomowa rola

Choć Jadwiga Barańska rozpoczynała karierę na deskach Teatru Klasycznego w latach 1959–1966, to właśnie role w filmach męża przyniosły jej sławę. Popularność zyskała zwłaszcza dzięki roli Barbary Niechcic w adaptacji powieści "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej. Film miał swoją premierę w 1975 roku. Jadwiga Barańska zachwyciła widzów swoim talentem i urodą. 

 

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1976 roku doceniono ją nagrodą Srebrnego Niedźwiedzia. W jednym z wywiadów Jadwiga Brańska opowiadała, że to właśnie ona namówiła męża do ekranizacji powieści. Miała również swój udział w pisaniu scenariusza. Aktorka u szczytu popularności postanowiła jednak zrezygnować z kariery aktorskiej. W 1979 wraz z mężem i synem Mikołajem wyjechała do USA. Aktorka postanowiła zrezygnować z pasji dla dobra rodziny. W Stanach Jadwiga Barańska pracowała w firmie handlowej. 

W latach 90. para wróciła do Polski. Jadwiga Barańska zagrała w kolejnym filmie męża - „Damie kameliowej". Było ją można oglądać również w dwóch spektaklach teatru TV "Cezar i Pompejusz" oraz "Ścieżki chwały", również w reżyserii Jerzego Antczaka. W 2002 roku zagrała matkę Fryderyka Chopina w filmie "Chopin. Pragnienie miłości". Obecnie małżeństwo mieszka w Stanach Zjednoczonych, jednak często odwiedzają Polskę. 

 

W październiku tego roku aktorka skończyła 87 lat. Jadwiga Barańska jest pełną klasy kobietą i mimo upływających lat wciąż wygląda znakomicie. Trzeba przyznać, że jej historia przypomina scenariusz filmowy. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: