Zmiel skórkę tego owocu i wsyp do doniczki. Monstera odwdzięczy się zdrowymi liśćmi

Monstera jest jedną z bardziej lubianych roślin doniczkowych. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych jest też łatwa w pielęgnacji i potrafi ocieplić każde wnętrze. Jeśli chcesz o nią odpowiednio zadbać, od czasu do czasu wspomóż kwiat nawozem. Sprawdź, co należy zrobić.

Popularność monstery z roku na rok rośnie, a roślinę można zobaczyć w wielu mieszkaniach. Nietypowe dziurawe liście zachwycają wielu pasjonatów kwiatów doniczkowych. Choć kwiat nie ma zbyt wielu wymagań i z łatwością dostosowuje się do otoczenia, warto co jakiś czas wzmocnić go naturalnym nawozem. Sprawdź, jak go przygotować. Wystarczy, że wykorzystasz skórkę po popularnym owocu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Czy monstera jest trudna w utrzymaniu? Wzbogać roślinę, dodając do doniczki ten owoc

Monstera nie ma wielu wymagań, jednak czasem można zauważyć, że liście opadają, a roślina przestaje rosnąć. To najlepszy czas, by wykorzystać domowy nawóz w duchu zero waste, który ją wzmocni. W tym celu należy przygotować skórki od banana, które są bogatym źródłem wapnia, fosforu, potasu, magnezu i azotu. Nawóz można przygotować na dwa sposoby, w zależności od preferencji.

  1. Przekrój skórki na mniejsze części, włóż je do słoika, zalej przygotowaną wodą i zakręć. Mieszanka będzie gotowa do użycia już po jednym dniu, ale po 2-3 stanie się jeszcze mocniejsza. Po tym czasie przelej ją przez sitko do innego pojemnika. Warto pamiętać, by zużyć nawóz do 14 dni, a jeśli minie więcej czasu, należy go wylać.
  2. Pokrój skórki na kawałki i wyłóż na blasze od piekarnika wewnętrzną stroną do góry. Wysusz je naturalnie lub w urządzeniu w niskiej temperaturze (proces będzie trwał 8-10 godzin). Uważaj, by nie spalić skórek. Po wszystkim zmiel susz na proszek, wsyp go bezpośrednio do ziemi w doniczce i delikatnie zmieszaj z podłożem. 

Metoda sprawdzi się też w ochronie kwiatów doniczkowych przed atakiem mszyc.

Jakie warunki lubi monstera? Odpowiednie stanowisko, podlewanie i podłoże to klucz do sukcesu

  1. Stanowisko: monstera lubi jasne pomieszczenia, ale źle czuje się w bezpośrednim nasłonecznieniu. Niekorzystnie na jej rozwój wpłynie też cień. Z tego względu należy zapewnić roślinie optymalne warunki, na przykład poprzez ustawienie na parapecie okna wschodniego.
  2. Podlewanie: w lecie należy podlewać monsterę raz na tydzień, a zimą wystarczy dostarczenie wody raz na 2,5 tygodnia. Roślina nie lubi przelewania, dlatego przed podlaniem zawsze należy upewnić się, że wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Monstera dobrze czuje się w wilgotnych pomieszczeniach, dlatego warto też co jakiś czas zraszać jej liście.
  3. Podłoże: monstera najlepiej rozwija się w przepuszczalnym podłożu torfowym. 
Więcej o: