Co sprawia, że związek jest udany? Eksperci twierdzą, że wystarczy wypracować jeden nawyk

Co sprawia, że związek jest udany? Okazuje się, że największe znaczenie mogą mieć małe gesty i pozornie błahe sytuacje. Dr John i Julie Schwartz Gottman przeprowadzili badanie, które pomogło im zrozumieć, co wpływa na trwałość relacji. Sprawdź, do jakich doszli wniosków.

Dr John i Julie Schwartz Gottman są w szczęśliwym związku od ponad 35 lat. Przez ostatnie 50 lat psychologowie prowadzili badania, w których wzięło udział ponad 40 tys. par podejmujących terapię. Dzięki nim udało im się ustalić, co wpływa na trwałość relacji. Wynikami badań podzielili się na stronie Cnbc.com.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Z ilu faz składa się związek?

Co sprawia, że związek jest udany? Zwróć uwagę na to, jak odnosisz się do partnera

Z badań psychologów wynika, że wpływ na udaną relację ma to, w jaki sposób pary zwracają na siebie uwagę. Znaczenie mają nawet najprostsze, na pozór niewiele znaczące gesty. Jako przykład badacze podali partnera, który przegląda Internet i natrafia na ciekawy tekst. Na zawołanie "O, jaki interesujący artykuł!" można zareagować na trzy sposoby.

  1. Odwracasz wzrok w kierunku partnera i angażujesz w to, co robi. "Ach tak? A o czym jest?"
  2. Nie reagujesz w żaden sposób i zbywasz komentarz partnera milczeniem, dalej wypisując e-maile.
  3. Denerwujesz się i przerywasz próbę nawiązania kontaktu. "Nie widzisz, że próbuję pracować?"

Reagowanie poprzez zaangażowanie w działania i zainteresowania drugiej połówki umacnia relację i buduje wśród partnerów uczucie, że stanowią jeden zespół. Według badań Schwartz Gottman'ów, pary, które były w udanej relacji reagowały w ten sposób aż w 86% przypadków, a te, które się rozwodziły, tylko w 33%.

Co wpływa na udany związek? Wypracuj nawyk odpowiedniego zwracania uwagi na partnera

Jeśli masz wrażenie, że nie poświęcacie sobie wzajemnie z partnerem odpowiedniej ilości uwagi lub robicie to nieprawidłowo, warto wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, które wzmocnią relację. Należy też wiedzieć, jak reagować, gdy spotkasz się z odrzuceniem zainteresowania.

  1. Znajdź 10 minut w ciągu dnia. To ma być czas na wysłuchanie partnera i brak pośpiechu. Można robić to przy porannej kawie przed pracą czy wieczorem, gdy dzieci będą już spać. Zadaj mu pytanie: "Czy jest coś, czego dziś ode mnie potrzebujesz?". To da mu szansę na zastanowienie się nad swoimi potrzebami i pozwoli zrozumieć, że chcesz przy nim być.
  2. Grosz do grosza, kawałek po kawałku — zbuduj z czasem coś wartościowego. Tak jak podnosisz nawet najmniejszą monetę na ulicy, by z czasem dorobić się fortuny, myśl o angażującym czasie z partnerem jako o czymś wartościowym. Z czasem takie chwile się zsumują, a relacja się wzmocni.
  3. Pamiętaj, że partner nie zawsze będzie miał ochotę angażować się w tym samym czasie, co ty. Wtedy powinien wyjaśnić, że w danym momencie jest zajęty. Jeśli takie sytuacje się powtarzają, nie bój się powiedzieć, że ci to nie odpowiada. Gdy partner zareaguje frustracją, odpowiedz mu spokojem, na przykład: "Wiem, że jesteś zmęczony, odpocznij sobie, a ja przygotuję kolację". To da mu powód do myślenia.
Więcej o: