Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jesień to idealny czas na przycinanie drzew owocowych, ale nie wszystkich. Warto pamiętać o tym zabiegu, jeśli chodzi o drzewo jabłoni. To jeden z najważniejszych procesów pielęgnacyjnych. Mimo że drzewo to potrafi rosnąć i owocować bez cięcia warto zrobić to z uwagi na zbyt duże rozrastanie się i zagęszczanie gałęzi w koronie. Brak przycinania skutkuje drobnymi, niedojrzałymi owocami i większą podatnością na infekcje chorobowe.
Zobacz wideo
Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze
Kiedy przycinać jabłonie? Termin wpływa na sposób cięcia
Okres, w którym będziemy wykonywać przycinanie jabłoni, wpływa na sposób wykonywania tej czynności. Jeśli wybierzemy nieadekwatny czas, może się to skończyć zachorowaniem lub zamarznięciem drzewa. Istnieją dwa podstawowe terminy przycinania jabłoni.
- Cięcie zimowe, które odbywa się od końca lutego do początku kwietnia. W przypadku starszych drzew wykonuje się cięcia prześwietlające, a przy młodych cięcia formują koronę drzew.
- Cięcie letnie, zwyczajowo odbywa się od lipca, aż do końca sierpnia. Skupia się przede wszystkim na usunięciu młodych pędów, które wyrastają pionowo ku górze.
Jak przycinać jabłonie jesienią? Wpływ na to mają konkretne okoliczności
Zabieg przycinania drzew owocowych może również się odbywać w okresie jesiennym, lecz tylko w przypadku sprecyzowanych okoliczności.
- Wczesne odmiany jabłoni. Jesienne cięcie prześwietlające i formujące zaraz po zbiorach w przypadku tych odmian wpłynie korzystnie na rozwój drzew. Najlepiej zrobić to od połowy sierpnia, aż do początku września.
- Cięcie jabłoni po posadzeniu. Sadzenie drzew jabłoni najlepiej wykonać wiosną lub jesienią. Właśnie po tym zabiegu warto wykonać przycinanie sadzonek, tak aby je uformować. Rodzaj sadzonki wpływa na sposób cięcia. Nierozgałęzione jeszcze drzewko, należy skracać mniej więcej do wysokości od 70 do 90 cm. Drzewko z koroną, czyli pędem głównym i kilkoma pędami polega na pozostawieniu 3-7 pędów osadzonych poziomo lub skośnie, następnie na usunięciu pozostałych pędów. Pędy, które pozostały skraca się o 1/4 lub 1/3 długości.