Natalia Przybysz wyznała, że była molestowana przez członka rodziny. "Wziął mnie kiedyś za dom"

Nagradzana polska artystka Natalia Przybysz często zabiera głos w ważnych sprawach. W wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" wokalistka poruszyła niezwykle istotną społecznie kwestię, z którą mierzy się wiele ofiar molestowania w Polsce.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Policja zatrzymała 34-latka, który przez lata molestował seksualnie nieletnie córki swojej partnerki

Badania firmy Ipsos przeprowadzone w 2021 roku dla marki L'Oréal Paris wykazały, że aż 84 procent kobiet w Polsce padło ofiarą molestowania w miejscach publicznych raz lub wielokrotnie. Tylko w 31 procentach przypadków zostało im wtedy okazane wsparcie. Z kolei 86 procent będących świadkami molestowania nie wie, jak w takiej sytuacji zareagować.

W celu zwiększenia świadomości społecznej na ten temat i nagłośnienia skali zjawiska marka L'Oréal Paris wraz z organizacją Centrum Praw Kobiet zainicjowały akcję społeczną "Stand Up - Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych".

Ponad 80 proc. Polek padło ofiarą molestowania w miejscu publicznym (Zdjęcie ilustracyjne) Aż 80 proc. Polek padło ofiarą molestowania. "Mówi się nam, że histeryzujemy, że nic wielkiego się nie stało, że to były końskie zaloty"

Patronat honorowy nad kampanią objął m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prezydencji miast : Warszawy,  Łodzi, Poznania, Gdańska, Krakowa i Wrocławia.

Natalia Przybysz była molestowana przez członka rodziny. "Złapał za tyłek"

Jedną z ambasadorek akcji "Stand Up - Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych" jest Natalia Przybysz. Czołowa polska wokalista często publicznie zabiera głos w sprawach ważnych dla Polek. W poruszającym wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" artystka podzieliła się traumatycznym doświadczeniem. 

Na imprezie rodzinnej jeden z wujków wziął mnie kiedyś za dom, "Chodź, chodź", powtarzał

- opisywała rozmówczyni gazety.

"Potem złapał za tyłek i powiedział: "Ty jesteś fajna, będziesz ze mną piła wódkę czy nie?« Sparaliżowało mnie. Nie wiedziałam, co odpowiedzieć - wyznała Natalia Przybysz.

"Byłam w szoku, musiałam się pozbierać"

Niestety, ofiarą molestowania ze strony członków rodziny padła także kilka lat później, gdy była już osobą dorosłą.

- Brałam prysznic, zaglądał (wujek - red.) do mnie przez małe okienko - relacjonowała artystka.

Byłam w szoku, musiałam się pozbierać, ale zareagowałam oburzeniem. Powiedziałam mu wtedy przy wszystkich, że tak się nie robi, co to w ogóle znaczy? Podglądałeś mnie? Obrócił to w żart, nie rozumiał, o co mi chodzi, przecież to takie śmieszne. 'Taka fajna jesteś, daj spokój' 

- mówiła we wstrząsającym wyznaniu.

Niestety, braki w edukacji w zakresie reagowania na molestowanie powodują, że zachowania jawnie naruszające nietykalność cielesną i godność kobiet często nie są uznawane za przejaw nadużyć. Zmiana w tym obszarze to jeden z głównych celów kampanii, ale jest nim też uświadamianie ludzi, jak skutecznie reagować, kiedy są świadkami molestowania w miejscu publicznym.

Magda Mołek opowiedziała o nieprzyjemnej sytuacji, której doświadczyła, gdy była nastolatką. Magda Mołek doświadczyła molestowania. "Wymierzył mi siarczysty policzek"

Z badań przeprowadzonych przez Ipsos dla L’Oréal Polska wynika, że tylko w 31% przypadków osoby trzecie reagowały na molestowanie mające miejsce w ich obecności. Czas to zmienić, a pomoże w tym opracowana przez specjalistki tzw. metoda 5D - czyli Dekoncentruj, Dołącz innych, Dokumentuj, Dojdź do głosu i Daj wsparcie.

Źródło: Wysokie Obcasy

Więcej o: