Działa jak 30 oczyszczaczy powietrza. To roślina, której cena zwala z nóg

Nie od dziś wiadomo, że posiadanie dużej ilości roślin w domu jest korzystne nie tylko dla nas, lecz także dla naszej planety. Nie są one jednak tak skuteczne, jak oczyszczacz powietrza, dlatego pewien francuski start-up postanowił to zmienić. Zobacz, czym jest Neo P1 i dlaczego może zmienić świat.

Postępujące zmiany klimatyczne to gorący temat, który wzbudza wiele emocji. Jedni uważają je za fikcję, a inni starają się z nim walczyć. Pewien francuski start-up postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć coś, co pomoże zmienić naszą planetę na lepsze. Opracowali oni roślinę, która swoim działaniem przypomina funkcjonowanie aż 30 oczyszczaczy powietrza. Ile kosztuje?

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ekologiczny oczyszczacz powietrza. Ta roślina świetnie sobie radzi

Roślina, która stała się nieelektrycznym oczyszczaczem powietrza to epipremnum złociste (epipremnum aureum). To popularny w Polsce kwiat doniczkowy, który zdobi wnętrza wielu domów. Francuscy naukowcy postanowili jednak ulepszyć tę odmianę i nadać jej wyjątkowych właściwości. Dzięki temu poczciwe epipremnum złociste zamieniono w Neo P1, czyli superroślinę, która działa jak 30 oczyszczaczy powietrza.

 

Warto zaznaczyć, że opracowanie Neo P1 odbywało się w neutralnych genomach rośliny. Oznacza to, że nie odbiega od klasycznej odmiany epipremnum złocistej, a jedynie jest jej ulepszoną wersją. Praca nad Neo P1 trwała cztery lata. Roślina świetnie sobie radzi z usuwaniem formaldehydu, toluenu oraz pyłu zawieszonego, jak i lotnych związków organicznych (LZO). Oznacza to, że ta niepozorna roślina działa nawet lepiej niż elektryczne oczyszczacze powietrza, a nie zużywa przy tym ani odrobiny prądu. Jedynym mankamentem może być jej cena.

Ile kosztuje roślina, która działa jak 30 oczyszczaczy powietrza? Cena może zwalić z nóg

Neo P1 działa jak elektryczny oczyszczacz powietrza i jest od niego nieco tańsza. Niestety jak na cenę rośliny doniczkowej to nadal duża kwota, na której wydanie nie każdy sobie pozwoli. Choć roślina nie jest wymagająca w utrzymaniu, Neo P1 kosztuje obecnie 179 dolarów, co w przeliczeniu daje około 823 zł. Francuski start-up przyznaje jednak, że pracuje na tym, by cena rośliby była jak najbardziej przystępna, aby każdy mógł ją mieć w swoim domu.

Więcej o: