Kiedy przejść na emeryturę? Wystarczy chwilę poczekać, żeby zyskać nawet 400 zł więcej!

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Jak wiadomo, ma to duże znaczenie i zależy od tego wysokość świadczenia. Który miesiąc w 2023 r. wybrać na złożenie wniosku? Okazuje się, że wystarczy poczekać, aby mieć wyższą emeryturę.

Każdego roku ok. 400 tys. osób nabywa prawo do emerytury. Od tego, kiedy zdecydujemy się przejść na emeryturę, zależy wysokość świadczenia. "Fakt" sprawdził, który miesiąc w nowym roku jest najkorzystniejszy pod względem przejścia na emeryturę.  

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Kiedy przejść na emeryturę? Początek roku to dobry czas na złożenie wniosku 

Państwo stworzyło zasady do gry w emerytalną ruletkę, a moment przejścia na emeryturę może wpłynąć na wysokość świadczenia nawet o kilkaset złotych miesięcznie – mówi "Faktowi" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.   

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Jak przypomina "Fakt", początek roku to dobry czas, aby złożyć wniosek w ZUS. Wtedy urząd ma miesiąc na jego rozpatrzenie, a my możemy mieć pewność, że uda się zapałać na waloryzację zaplanowaną na 1 marca. Według prognoz rządu podwyżka emerytur i rent ma wynieść 13,8 proc. Luty to natomiast ostatni moment na złożenie wniosku przed rekordową waloryzacją i wypłatą 13. emerytury.

Emerytura wyższa nawet o 400 zł. Wystarczy poczekać do połowy roku 

Według informacji zgromadzonych przez "Fakt" najlepszym miesiącem na przejście na emeryturę w 2023 roku jest lipiec! Wszystko za sprawą rocznej waloryzacji kapitału, jaki przez lata pracy zgromadziliśmy w ZUS

 – Roczny wskaźnik waloryzacji konta emerytalnego może wynieść nawet 15 proc. – mówi "Faktowi" dr Antoni Kolek. Składając wniosek o emeryturę w lipcu, mamy więc pewność, że świadczenie będzie wyższe niż gdybyśmy mieli to robić w maju czy czerwcu. 

Więcej o: