Jak przezimować hortensje? Okryj kwiaty tym materiałem, a znów pięknie zakwitną na wiosnę

Gatunki hortensji charakteryzują się różną odpornością na mróz. Najpopularniejsza, czyli ogrodowa, musi być okryta na zimę. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć hortensję przed mrozem.

Hortensja ogrodowa to jeden z najpopularniejszych krzewów w Polsce. Roślina zachwyca w naszych ogrodach kolorowymi i bujnymi kwiatostanami, a jej pielęgnacja nie jest trudna. Należy jednak okryć ją przed mrozem. Jaki materiał najlepiej do tego wykorzystać? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Jak przezimować hortensje? Krzew należy zabezpieczyć przed mrozem 

Hortensja ogrodowa to roślina dość odporna na mróz. Nie oznacza to jednak, że możemy o niej zapomnieć zimą. Krzew potrzebuje odpowiedniego przykrycia. Jeśli o to nie zadbamy, pąki kwiatowe ulegną uszkodzeniu i przemarzną. Kiedy należy okrywać hortensje? Nie można robić tego zbyt wcześnie, ponieważ wtedy rośliny mogłyby zacząć wegetować zimą. Większość ogrodników czeka, aż temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza.  

Czym okrywać hortensje? Wykorzystaj ten materiał, a kwiat znów pięknie zakwitnie 

Pojawienie się pierwszych przymrozków to idealny czas na okrywanie hortensji. Aby chronić roślinę przed zimnem, poszczególne pędy krzewu należy związać ze sobą u podstawy i dokładnie obsypać je ziemią lub warstwą kory sosnowej. Powinna ona być gruba i osiągać ok. 30 cm wysokości.  

Jeśli jednak zauważymy, że w tym roku zapowiada się długa i sroga zima, takie okrycie może nie wystarczyć. W takim wypadku warto dodatkowo zabezpieczyć krzew przed mrozem. Wystarczy okryć hortensje gałązkami stroiszu lub zimową, białą włókniną. Materiał  jest przepuszczalny, lekki, elastyczny, a do tego wytrzymały. Dodatkowo pozwala na swobodny przepływ powietrza oraz wody, dzięki czemu przyśpiesza rozwój roślin.  

Więcej o: