Polej tym kran i zaczekaj 10 minut. Kamień i nieestetyczny osad zejdzie bez szorowania

Twarda woda jest głównym powodem, przez który na baterii kuchennej i łazienkowej odkłada się kamień. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może utrudniać korzystanie z kranu. Jak usunąć osad z kamienia bez szorowania, szybko i tanio?

Nieestetyczny osad z kamienia pojawia się u podstawy kranu, na kurkach i sitku. Jeżeli nie pozbędziemy się go zawczasu, możemy doprowadzić do uszkodzenia powierzchni oraz problemów z laniem wody. Choć bywa uciążliwym przeciwnikiem, istnieją proste triki na to, jak się go pozbyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Prosty sposób na odkamienianie kranu. Potrzebujesz tylko jednego produktu

Ocet to produktu uniwersalny, którego równie często, co do gotowania, używamy do sprzątania. Nadaje się do prania, mycia wielu powierzchni, np. lodówki, a z jego pomocą pozbędziesz się także niechcianych owadów. Co więcej, jest ekologiczny i niedrogi. To także niezawodny produkt do odkamieniania. Wystarczy, że obficie polejesz nim kran i poczekasz 10 minut. Po tym czasie dokładnie opłucz armaturę wodą i wytrzyj do sucha miękką szmatką. W wyjątkowo uporczywych sytuacjach możesz zastosować octowe okłady — namocz nim waciki albo gazę i obłóż najbardziej zabrudzone elementy. Po 20 minutach zdejmij, a kran opłucz wodą i także wytrzyj z pomocą ściereczki.

Zanurz sitko w roztworze octu i wody, a będzie jak nowe

W podobny sposób odkamienisz także sitko. Wystarczy, że zanurzysz je w occie rozcieńczonym wodą. Po pół godziny wyjmij i delikatnie wyczyść szczoteczką. W przypadku mniejszych zabrudzeń możesz użyć kwasku cytrynowego.

Sprytny sposób na wyjątkowo oporny kamień. Ulepsz działanie octu produktem z łazienki

Co w przypadku, jeśli odkamienianie odwlekałeś w czasie i teraz masz do pozbycia się naprawdę "bogate" złogi? Tutaj sam ocet może nie dać rady, dlatego najlepiej wzmocnić jego działaniem proszkiem do prania. Wymieszaj ze sobą oba składniki tak, by powstała gęsta pasta i nałóż na elementy z osadem. Po kilkunastu minutach zdejmij i gąbką lub szczotką z miękkim włosiem dokładnie wyczyść kran.

Więcej o: