Opuchnięta twarz rano to sygnał od organizmu. Co może oznaczać i jak szybko pozbyć się obrzęku?

Męczy cię widok opuchniętej twarzy rano? Tak widok w lustrze zdarza się wielu osobom. Poranny obrzęk może mieć wiele przyczyn. Jeśli nie jesteśmy ich świadomi, to przypadłość ta będzie wciąż nawracać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Obrzęk twarzy jest efektem gromadzenia się płynu w tkankach. Skutkuje to charakterystycznym wyglądem na części lub całej twarzy, którą widzimy w lustrzanym odbiciu z rana. Opuchliźnie mogą towarzyszyć również inne objawy, które będą wskazówkami do poznania przyczyny tego stanu. Opuchnięta twarz od czasu do czasu jest częstą przypadłością, natomiast jeśli sytuacja powtarza się co, trzeba poszukać źródła problemu.

Zobacz wideo Wieczorna pielęgnacja to klucz do pięknej cery. Oto kilka prostych kroków

Męczy cię opuchnięta twarz rano? Przyczyny mogą zaskakiwać

Obrzęki twarzy mogą niepokoić, jednak nie zawsze muszą być powodem do stresu. Wiele zależy od tego, jak wygląda obrzęk oraz w jakim miejscu jest zlokalizowany i jak szybko ustępuje. Możliwe przyczyny opuchlizny twarzy możemy podzielić na kilka kategorii. Pamiętaj, że często wraz z obrzękiem twarzy może występować obrzęk innych części ciała np. dłoni i stóp. Warto skonsultować wówczas problem z lekarzem. 

  1. Nieprawidłowa pozycja do spania i niewygodna poduszka. Spanie np. na brzuchu to jedna z przyczyn opuchlizny twarzy z rana. Chodzi o ucisk i utrudnione krążenie krwi i limfy.
  2. Spożywanie alkoholu wieczorem. Napoje alkoholowe odwadniają organizm i rozszerzają naczynka, z których ucieka limfa, tworząc obrzęki. 
  3. Problemy z tarczycą. Szczególnie niedoczynność tarczycy prowadzi do obrzęku tkanek i innych dolegliwości.
  4. Niezdrowa dieta. Wiele pokarmów takich jak słodycze i wysoko przetworzona żywność zawierająca dużą ilość soli, przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie i powoduje poranną opuchliznę. Również picie zbyt małej ilości wody w ciągu dnia, przyczynia się do zatrzymywania przez organizm wody w tkankach.
  5. Problemy z funkcjonowaniem nerek. Obrzęk na twarzy pojawia się zazwyczaj w nocy i uwydatnia się rano, najmocniej w okolicy powiek.
  6. Zmiany hormonalne. Wahania hormonalne np. kilka dni przed miesiączką mogą wpływać na pojawienie się obrzęku na twarzy.
  7. Alergia np. na kosmetyki, pokarmy, napoje czy pościel. Opuchlizna pojawia się szybko po kontakcie z alergenem i towarzyszy jej świąd i zaczerwienienie skóry.
  8. Stany zapalne. Najczęściej wywołane przez zakażenie bakteryjne np. w jamie ustnej, błonie śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Obrzęki mogą również tworzyć na się skutek poważnych chorób. Warto każde niepokojące objawy skonsultować u lekarza lub specjalisty.

Opuchnięta twarz rano. Sposoby na szybkie pozbycie się problemu

Po wykluczeniu wymienionych wyżej przyczyn powstawania obrzęków twarzy warto przyjrzeć się domowym sposobom na zmniejszenie opuchlizny. Do najskuteczniejszych metod zalicza się:

  • Zimny okład np. ze zmoczonego wodą ręcznika do twarzy lub schłodzoną w lodówce maskę na płachcie.
  • Schłodzone plastry ogórka, czy hydrożelowe płatki.
  • Schłodzona łyżeczka przyłożona na zamknięte powieki
  • Zimny roller jadeitowy, który poprzez masaż ochłodzi skórę, pobudzi krążenie w tkankach i rozrusza zastałą limfę.
  • Schłodzenie twarzy pod strumieniem wody.
Więcej o: