Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. ZUS przyjmie wnioski tylko od wybranych seniorów

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury mogą złożyć osoby po 65. roku życia. W ten sposób można zwiększyć swoje świadczenie. Jakie są wymogi? Czy niektórzy seniorzy mogą na tym stracić?

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia daje emerytom szansę na zwiększenie ich świadczenia. Żeby tak się stało, należy złożyć wniosek i spełnił konkretne wymogi. Ważne jest, że emeryci o dodatkowe środki mogą domagać się jedynie raz w roku. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Kiedy można z tego skorzystać? 

Nie wszyscy seniorzy mają szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Jak podaje ZUS, możesz to zrobić, jeśli: 

  • przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowałeś wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które moglibyśmy uwzględnić przy obliczaniu Twojego świadczenia; 
  • obecnie możesz udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwałeś po przyznaniu świadczenia;  
  • po przyznaniu świadczenia pracowałeś lub opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne. 

Emeryturę przyznaną na nowych zasadach możesz natomiast przeliczyć, jeśli: 

  • po jej przyznaniu pracowałeś lub podlegałeś ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu; 
  • uzyskałeś nowe dowody, które mają wpływ na wysokość Twojego kapitału początkowego, bo dotyczą okresów składkowych i nieskładkowych lub wynagrodzenia za okres, który przypada przed przyznaniem emerytury. 

Ponowne przeliczenie emerytury. Czy wszyscy na tym zyskają?

Pod koniec marca GUS opublikował najnowsze tablice trwania życia kobiet i mężczyzn. Zgodnie z danymi długość życia Polaków zmalała, a to oznacza uzyskanie większego świadczenia z ZUS. — Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic — tłumaczyła prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

Chociaż wielu seniorów, którzy złożyli wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, może liczyć na dodatkowe środki finansowe, nie dotyczy to wszystkich. Jak podaje serwis superbiz.se.pl, okazuje się, że dla niektórych emerytów ponowne przeliczenie może wiązać się z niższą kwotą niż ta, która była wypłacana dotychczas. W takim wypadku ZUS nie obniży świadczenia emerytalnego i kwota przyznana seniorowi będzie taka sama jak wcześniej. 

Więcej o: