Jak uszczelnić okna? W kilka minut sprawisz, że ciepło przestanie uciekać z mieszkania

Coraz niższe temperatury sprawiają, że często nie mamy ochoty wychylać nosa z ciepłego mieszkania. Problem pojawia się wtedy, kiedy czujemy, że zimno wkrada się do środka wraz z przeciągiem. Jak uszczelnić okna, by nie dopuścić do ochłodzenia mieszkania?

Rosnące koszty życia, opłaty i ogólna inflacja sprawiają, że szukamy oszczędności wszędzie, gdzie jest to możliwe. Wraz z nadchodzącą zimą skupiamy się na tym, jak najniższym kosztem ogrzać mieszkanie i zapewnić sobie komfort cieplny. Jeśli mimo odkręconych kaloryferów wciąż czujesz przeciąg, a chłód wkrada się do twojego domu, w pierwszej kolejności sprawdź szczelność okien. Co zrobić, jeśli to przez nie ucieka ciepło?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Nieszczelne okna. Najczęstszym powodem są zużyte uszczelki. Jak je sprawdzić?

Przyczyn nieszczelności okien może być wiele. Jeśli są nowe, może to wynikać z zaniedbania monterów i warto zgłosić reklamację. Najczęściej jednak powodem są zużyte uszczelki. Możesz je sprawdzić z pomocą zwykłej kartki papieru. Włóż ją pomiędzy ościeżnicę a skrzydło w taki sposób, by omijała miejsce z ryglem, i zamknij okno. Jeśli bez trudu ją wyjmiesz, oznacza to, że najwyższa pora na wymianę uszczelek w oknach.

Jak uszczelnić okna? Przestaw je na odpowiedni tryb

Zanim wezwiesz specjalistę, który uszczelni twoje okna PCV, możesz spróbować zrobić to samodzielnie. W pierwszej kolejności dokładnie umyj ramy i ościeżnicę. Następnie czas na regulację okuć — zrób to w taki sposób, by zwiększyć docisk uszczelki, co będzie skutkowało lepszą szczelnością. Nowoczesne okna PCV są wyposażone w mechanizm, dzięki któremu możesz przestawić je w tzw. tryby - zimowy i letni. Jeśli śruba w skrzydle okna jest ustawiona węższą stroną względem uszczelki, warto zredukować jej luz i przełączyć na tryb zimowy. Przyda się do tego klucz imbusowy lub dobrej jakości śrubokręt. Przestaw śrubę o 90 stopni względem poprzedniego ułożenia tak, by grubsza strona była skierowana w stronę uszczelki.

 

Skuteczny produkt na nieszczelne okna. Kup specjalną piankę

Jeśli nie chcesz przestawiać okien, możesz skorzystać z pianki do uszczelniania okien. To dość proste i popularne rozwiązanie. Elastyczna formuła produktu sprawia, że możesz dokładnie wypełnić każdą przestrzeń, a w razie użycia zbyt dużej ilości, szybko i łatwo go usuniesz. Co więcej, pianka jest odporna także na niekorzystne warunki atmosferyczne i pleśń.

Więcej o: