Jak często prać pościel? Warto o tym wiedzieć, aby naskórek nie stał się pożywką dla pajęczaków

Jak często zmieniasz pościel? Niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale regularność ma wpływ na zdrowie. Sprawdź, co jaki czas odświeżać materiał, by nie popełnić niepotrzebnego błędu.

Wielu ludzi zastanawia się, jak często prać narzuty i pościel, z którymi codziennie stykamy się podczas snu. Nie każdy o tym wie, ale regularność w tym aspekcie jest niezwykle ważna. Choć na pierwszy rzut oka materiał nie ulega szybkiemu zabrudzeniu tak, jak ubrania noszone na co dzień, należy to robić w trosce o higienę. Okazuje się, że rzadkie pranie może wywoływać problemy zdrowotne poprzez styczność z wieloma alergenami. Jak często prać pościel, by nie popełnić błędu?

Małgorzata Kożuchowska pokazała się bez grama makijażu. Tak wygląda 51-letnia aktorka (zdjęcie ilustracyjne) "Kożuchowska w kożuchu". Podobne w Zara i Reserved

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni?

Jak często powinno się prać pościel? Dostosuj nawyk to trybu życia, jaki prowadzisz

Bywa, że pościel zmieniamy raz na kilka tygodni. Często ludzie odnoszą mylne wrażenie, że spędzają w łóżku tylko noce, dlatego nie trzeba tego robić zbyt często. Okazuje się, że to błąd. Warto zwrócić uwagę na pościel w sypialni i częściej pielęgnować narzuty, co może też pozytywnie odbić się na zdrowiu. W materiałach osiadają mikroskopijne resztki jedzenia, sierść zwierząt, czy zrogowaciały naskórek, które mogą być niezauważalne gołym okiem.

Jeśli masz w zwyczaju brać kąpiel lub prysznic tuż przed położeniem się do łóżka, wystarczy, że zmienisz pościel raz na tydzień. W innym razie warto robić to nawet co dwa-trzy dni. Materiały, które stykają się z ciałem, potem i naskórkiem podczas snu to siedlisko bakterii i roztoczy. Nie należy też zwlekać ze zmianą pościeli, jeśli się bardzo spocisz. Wtedy warto zrobić to od razu. Działanie jest bardzo ważne w przypadku osób, które borykają się z różnymi alergiami.

Rodowicz w prześwitującej bluzce. Rodowicz w prześwitującej bluzce. "Ale sztos", "po co te dziwactwa?"

Na jakim programie w pralce prać pościel? Dzięki temu skutecznie odświeżysz materiał

Okazuje się, że wybór odpowiedniego programu w pralce dla pościeli jest bardzo ważny. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z zaleceniami producenta, które zostały zamieszczone na metce produktu. Zazwyczaj najlepsze działanie przynosi temperatura ustawiona na około 60 stopni — w przypadku pościeli bawełnianej lub lnianej. Satyna i flanela najlepiej zniosą pranie w 40 stopniach. Podjęcie odpowiedniego działania sprawi, że podczas cyklu roztocza zostaną unicestwione. Dla lepszego efektu warto też wyprasować materiał. 

opuchnięta/zmęczona twarz Opuchnięta twarz rano to sygnał od organizmu. Nie lekceważ go!

Więcej o: