Jak wybielić firanki? Rozpuść w wodzie kilka łyżek tego produktu i namocz materiał, a będą jak nowe

Białe firanki mogą być przepiękną ozdobą mieszkania, a przy tym zapewniają nam odrobinę prywatności. Niestety, mają to do siebie, że często szarzeją lub żółkną. Co zrobić, aby wyglądały jak nowe? Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby, dzięki którym to możliwe.

Choć firanki mogą występować w wielu kolorach, najczęściej decydujemy się na te białe. Są uniwersalne, a bogactwo kształtów i splotów sprawia, że będą pasować do każdego pomieszczenia. Niestety, mają jeden duży minus — mimo regularnego prania, szybko szarzeją lub żółkną. W jaki sposób temu zaradzić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Jak skutecznie wybielić poszarzałe firanki? Postaw na namaczanie

Brudne firanki są nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim zbierają kurz i są idealnym siedliskiem dla roztoczy. Dlatego tak ważne jest, aby o nie dbać. Niestety, codzienne użytkowanie i nieumiejętne pranie sprawia, że szybko tracą swoją śnieżną biel. By nadal cieszyły oko, warto wprowadzić dodatkowe działania. Idealnie sprawdzi się do tego namaczanie. Nie tylko odświeżysz w ten sposób materiał, ale także przywrócisz mu nieskazitelną biel. Co więcej, będziesz potrzebować jedynie produktów z kuchni.

Czym najskuteczniej wybielić firanki? Wykorzystaj cytrynę

Do miski wlej 5 litrów ciepłej wody i dodaj 6-7 łyżek soli kuchennej. Przemieszaj, aby się rozpuściła i w takim roztworze namaczaj firanki przez kilka godzin. Możesz użyć także soku z cytryny, który ma właściwości wybielające, a poza tym niweluje nieprzyjemny zapach smogu czy dymu. Do miski z ciepłą wodą wyciśnij sok z jednego owocu i namaczaj przez 30 minut. Firanki nie tylko będą białe, ale także pachnące. Po namaczaniu czas na pranie docelowe.

Jak prać firanki w pralce? Nie każdy materiał się do tego nadaje

Nie każdy materiał, z którego wykonane są firanki, nadaje się do prania w pralce. Zanim się za to zabierzemy, bezwzględnie powinniśmy sprawdzić zalecenia producenta. Znajdziemy je na metce. Firanki z żakardu, na które decydujemy się najczęściej, pierzemy partiami w możliwie najniższej temperaturze, najlepiej 30 lub 40°C. Ustawiamy program do prania ręcznego lub tkanin delikatnych, bez wirowania. Firanki z woalu i tiulu należy prać ręcznie.

Więcej o: