Wstajesz rano niewyspana i z suchym gardłem? Wpływ na to może mieć wilgotność powietrza w domu

Jak utrzymać prawidłową wilgotność powietrza w domu? Mało kto wie, ale ma to duże znaczenie dla samopoczucia. Jeśli budzisz się rano z katarem, suchym gardłem i nie masz siły, by wstać z łóżka, to znak, że czas na zmiany. Dowiedz się, jaka powinna być optymalna temperatura w domu.

Poczucie komfortu jest ważne w każdej sytuacji. Jeśli w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu nie czujesz się dobrze, a rano wita cię katar i suchy kaszel, to znak, że czas wprowadzić zmiany. Okazuje się, że uporanie się z niezdrowym powietrzem w mieszkaniu nie jest trudne. Wystarczy utrzymywać temperaturę i wilgotność powietrza na optymalnym poziomie, co wpłynie korzystnie na zdrowie i lepszy sen.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu? Okazuje się, że wpływa nawet na przedmioty w pokojach

Najkorzystniejsza wilgotność powietrza w domu waha się między 40 a 60%. Taka skala wpływa dobrze na zdrowie człowieka, a także na przedmioty znajdujące się w danym pomieszczeniu (książki, meble itp.). Zazwyczaj im pokój jest cieplejszy, tym mniej pary wodnej się w nim unosi. Z tego względu w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu.

Jaka jest optymalna temperatura w domu? Utrzymanie jej na odpowiednim poziomie wpłynie korzystnie na zdrowie

Okazuje się, że najzdrowsza temperatura w pokojach dziennych to 20-22 stopnie Celsjusza. Ważne, by w pomieszczeniach sypialnych było nieco chłodniej. Z tego względu dobrym nawykiem jest wietrzenie sypialni przed położeniem się spać i zmniejszanie temperatury do około 18 stopni. W przypadku pokojów małych dzieci należy pamiętać, by utrzymywać je na poziomie 20 stopni Celsjusza. Miejscem, które powinno być najcieplejsze w każdym domu jest łazienka, ponieważ tam się kąpiemy, wycieramy i przebieramy. Warto utrzymywać ją w temperaturze 22-24 stopni.

Odpowiednia wilgotność w domu. Co robić, by sobie nie zaszkodzić?

Mało kto o tym wie, ale połączenie wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów, które najczęściej objawiają się na ścianach i sufitach. Przebywanie w takim pomieszczeniu wpływa też niekorzystnie na zdrowie człowieka, powodując infekcje dróg oddechowych, a nawet rozwój alergii u osób, które wcześniej nie miały z nią do czynienia. Wilgotność poniżej 40% również niesie ze sobą konsekwencje nieprzyjemne dla zdrowia — zmniejsza się odporność organizmu, a skóra się wysusza. Jeśli chcesz utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie, pamiętaj o częstym wietrzeniu i utrzymywaniu temperatury na odpowiednim poziomie.

Więcej o: