Emerytury stażowe 2023. Czy mają szansę wejść w życie? Jest odpowiedź rządu

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wziął udział w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematami rozmów były emerytury stażowe, ceny energii oraz podwyżki w sferze finansów publicznych. Na pytania odpowiedział podczas konferencji prasowej Piotr Müller.

17 listopada w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami NSZZ Solidarność. — Jest zgoda i wstępne porozumienie, aby rozszerzyć katalog zakładów energochłonnych — powiedział Piotr Duda. Co jeszcze wiadomo po spotkaniu? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. "Będziemy opracowywać wspólne stanowisko" 

Rzecznik rządu był pytany na konferencji prasowej m.in. o projekty ustaw w sprawie emerytur stażowych, które czekają na dalsze procedowanie w Sejmie. - Dzisiaj umówiliśmy się ze stroną związkową, że ponownie przedstawi możliwe warianty kosztowe, być może alternatywne do projektu, który aktualnie jest w Sejmie i wtedy będziemy dyskutować, czy jakakolwiek formuła tego typu rozwiązania w zakresie emerytury stażowej jest możliwa. Nie przesądzam w żadną stronę rozstrzygnięcia w tym obszarze - przekazał Piotr Müller 

— Premier zdecydował o tym, aby powołać w ciągu najbliższych kilku dni zespół roboczy pomiędzy Związkiem Zawodowym "Solidarność" a rządem. W tym specjalnym zespole będziemy opracowywać wspólne stanowisko pomiędzy "Solidarnością" a rządem w ramach tych związkowych postulatów — dodał rzecznik prasowy rządu.  

Piotr Müller odniósł się do postulatu "Solidarności" dotyczącego minimalnego wynagrodzenia  

Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się także do kwestii związanej z minimalnym wynagrodzeniem. Podkreślił, że po postulatach związkowych zostanie ono zwiększone od lipca 2023 r. do 3600 zł brutto.  

Warto też zobaczyć, jak wygląda to w kwotach netto, ponieważ my w międzyczasie obniżyliśmy podatek PIT, w związku z tym efektywny wzrost minimalnego wynagrodzenia z tego powodu jest większy. Minimalne wynagrodzenie, jeżeli chodzi o rok 2015, była to kwota 1286 zł i 16 gr, a od lipca 2023 roku kwota netto to będzie 2783 zł — zaznaczył Müller. 

Więcej o: