Mała zmiana wystarczy, a kuchenka będzie zużywała mniej prądu. Różnicę zobaczysz też w portfelu

Choć jeszcze niedawno niewiele osób wiedziało, co oznacza kryzys energetyczny, dziś staramy się na niego przygotować. Bardziej świadomie podchodzimy do zakupu sprzętów elektronicznych oraz ich używania. Co możemy zrobić, aby zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie, płacić niższe rachunki?

W 2023 roku czekają nas podwyżki za zużycie prądu. Im wcześniej się na nie przygotujemy, tym mniej dotkliwie je odczujemy. Zgodnie z ustawą rodziny, które nie przekroczą założonych limitów (2MWh rocznie, 2,6 MWh dla osób z niepełnosprawnościami a 3 MWh dla rodzin z Kartą Dużej rodziny oraz rolników) mogą liczyć na zamrożenie cen na poziomie tych z 2022. Jak zmieścić się w limicie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Najwięksi pożeracze energii. Postaw na energooszczędne urządzenia

Według uśrednionych danych, spośród urządzeń, z których korzystamy każdego dnia, największymi pożeraczami energii są:

  • płyta indukcyjna (ponad 799 kWh rocznie),
  • piekarnik elektryczny (prawie 500 kWh)
  • lodówka, czajnik elektryczny i zmywarka.

 - Prąd, który zużywamy do zasilania dużego AGD to ok. 40 proc. całej energii zużywanej przez gospodarstwa domowego. Pomimo rosnącej świadomości na temat energooszczędnych rozwiązań, nadal ponad 2 miliony polskich gospodarstw wykorzystuje sprzęty starej generacji. Jest to o tyle problematyczne, iż nowe urządzenia AGD zużywają między 50 a 70 proc. mniej energii - powiedziała w rozmowie z kobieta.onet.pl Małgorzata Wawrzyniak z Gorenje Polska. Według specjalistki wymiana starego sprzętu na energooszczędny, to aktualnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Jeśli masz w planach kupno lodówki albo zmywarki, najlepiej wybierz te z wyższej klasy energooszczędnej. Co w przypadku, jeśli nie planujesz zakupów?

Jak zmniejszyć zużycie prądu? Dzięki tym trikom twoje rachunki będą niższe

  • Wymień żarówki na energooszczędne i zawsze wyłączaj światła, gdy go nie potrzebujesz.
  • Indukcja najwięcej prądu pobiera podczas wykorzystywania wszystkich pól grzewczych na najwyższej mocy. Staraj się unikać takiej sytuacji, postaw na dania jednogarnkowe i gotuj pod przykryciem.
  • Podczas pieczenia nie otwieraj piekarnika lub rób to rzadko. Jeśli masz taką możliwość, piecz kilka potraw za jednym razem. Piekarnik pobiera najwięcej energii podczas nagrzewania.
  • Korzystając z pralki i zmywarki, zawsze staraj się je uruchamiać, gdy są już pełne. Korzystaj z trybu eko.
  • Jak najrzadziej otwieraj lodówkę i nie chowaj do niej ciepłych potraw, gdyż najwięcej energii zużywa podczas chłodzenia.
  • Do czajnika elektrycznego wlewaj tylko tyle wody, ile aktualnie potrzebujesz.
Więcej o: