Juka domowa nie ma zbyt wielu wymagań, dlatego może być śmiało polecana osobom, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z uprawą roślin w domu. Wystarczy stosować się do prostych wskazówek, a od czasu do czasu wspomóc ją naturalnym nawozem. Dzięki temu będzie zdrowo rosła i ucieszy oko niejednego fana kwiatów doniczkowych. Sprawdź, jak odpowiednio zadbać o jukę domową.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zobacz wideo
Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie
Juka domowa. Przydatne wskazówki, które pomogą w pielęgnacji rośliny
Juka domowa, choć nie ma wielu wymagań, może od czasu do czasu gubić liście. Jeśli chcesz tego uniknąć, zwróć uwagę na kilka aspektów, które pomogą utrzymać prawidłowy rozwój rośliny.
- Zapewnij juce odpowiednią ilość światła — Roślina może być wystawiana bezpośrednio na słońce i dobrze czuje się otulona promieniami słonecznymi. Z tego względu, jeśli nie otrzyma go w odpowiedniej ilości, liście zaczną jaśnieć i zwiotczeją, a następnie opadną. To sygnał, by przestawić doniczkę w bardziej oświetlone miejsce.
- Podlewaj jukę z umiarem — Juka do prawidłowego rozwoju nie wymaga obfitego podlewania. Wystarczy, jeśli dostarczy się jej wodę raz na 10 dni, a zimą nawet raz na 15 dni. Co jakiś czas warto sprawdzać podłoże rośliny, które powinno być lekko wilgotne, ale nie całkowicie mokre. Utrzymywanie juki w stanie dużego nawodnienia z czasem doprowadzi do gnicia korzeni i więdnięcia liści.
- Upewnij się, że juka ma odpowiednią ilość miejsca — Warto przesadzić jukę do większej doniczki od razu po zakupie. Roślina potrzebuje sporej przestrzeni, która zapewni jej zdrowy rozwój.
- Zadbaj o temperaturę pomieszczenia — W zimie juka powinna przebywać w pokoju o temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Jeśli spadnie poniżej 10 stopni, roślina przestanie się rozwijać.
Doda na zdjęciu z wakacji. Fanki patrzą na niego: "Nie sp***rz tego"
Jak dbać o jukę w domu? Wspomóż ją domowym nawozem
Co zrobić, aby juka szybko wypuściła nowe listki? Wystarczy zachowanie popiołu drzewnego, który zazwyczaj wyrzucamy do kosza. Okazuje się, że to bogate źródło potasu, fosforu, magnezu i wapnia. Aby wspomóc roślinę, należy zmieszać popiół z wierzchnią warstwą podłoża w doniczce lub dodać go do wody i podlać roślinę.
Jak prać ręczniki, by były miękkie i świetnie pochłaniały wilgoć?