To pewne! Ci seniorzy mogą spodziewać się listu z ZUS. Dodatkowe pieniądze trafią na ich konta

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła listy do emerytów w sprawie tzw. "czternastki". Okazuje się, że będzie ono obowiązywać także w przyszłym roku. Rząd obiecuje także waloryzacje tego świadczenia.

ZUS już wysyła listy do ponad 7 milionów seniorów w Polsce. Pismo zawiera informacje dotyczące przyznania dodatkowego świadczenia oraz jego wysokości. Każdy, kto otrzyma list od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może liczyć na wypłatę 14. emerytury w 2023 r.  

Czy 14. emerytura będzie na stałe? Kaczyński odpowiada 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami w Kędzierzynie-Koźlu 20 listopada 2022 r. zapowiedział, że 13. i 14. emerytury 2023 zostaną utrzymane. Będzie także rewaloryzacja.  

— Będzie trzynasta i czternasta (emerytura - red.), mamy nadzieję, że na dobrym poziomie. Będzie oczywiście też rewaloryzacja na poziomie odpowiednim do inflacji, czyli wysokim. To nie będą żadne drobne sumy, tylko w stosunku do dzisiejszych emerytur to będzie znaczny procent — czytamy na stronie superbiz.se.pl

Dodał, że mimo polityki osłaniania polskie społeczeństwo straciło wielkość swojej siły nabywczej.

— To są głównie straty emerytów i my to jakoś nadrobimy w ciągu najbliższych 8-10 miesięcy; ta sytuacja się wyraźnie poprawi — zaznaczył Kaczyński.

14. emerytura nie dla wszystkich. Do kogo trafią pieniądze?  

Tzw. "czternastka" to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, które weszło w życie 8 marca 2021 roku. W 2022 roku było wypłacone już po raz drugi. Prawo do otrzymania pieniędzy mieli seniorzy, którzy na dzień 24 sierpnia br. pobierali emeryturę, rentę lub inne długoterminowe świadczenie, a jego wysokość nie przekroczyła 2900 zł brutto. Wówczas mogli liczyć na kwotę równą wartości najniższej emerytury. W 2022 r. wynosi ona 1338,44 brutto. W przypadku pozostałych została zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". 

Więcej o: