Które rasy psów gryzą najczęściej? Wyniki najnowszych badań szokują

Każdego roku w mediach pojawiają się liczne doniesienia o osobach pogryzionych przez psy. Według badań przeprowadzonych przez naukowczynie najczęstszymi ofiarami są dzieci. Która rasa jest szczególnie niebezpieczna?

Choć uważa się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, zdarzają się sytuacje, które temu przeczą. Tylko w tym roku doszło do kilku pogryzień ze skutkiem śmiertelnym. Jak wiele pogryzień zdarza się z mniej tragicznymi, lecz również bolesnymi konsekwencjami? Kogo psy atakują najczęściej i jaka rasa jest wyjątkowo groźna? Te zagadnienia wzięły pod lupę naukowczynie z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Norweskiego Instytutu Badań nad Przyrodą. Wynikami swojej pracy podzieliły się w sierpniu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Cztery praktyczne wskazówki dla właścicieli zwierząt

Gdzie najczęściej dochodzi do ataków? Większość ofiar to dzieci

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" kobiety wzięły pod uwagę setki przypadków opisywanych w mediach w latach 1994-2018. Oprócz tego przeanalizowały również dane o szczepieniach przeciwko wściekliźnie, które podano osobom narażonym na kontakt z chorobą. Dzięki tym informacjom otrzymaliśmy naprawdę konkretną dawkę wiedzy. Wynika z nich, że do pogryzień dochodziło częściej w miastach, niż na wsiach, a atakowani byli częściej mężczyźni niż kobiety. Większość ofiar stanowiły dzieci. W 42% przypadków znały psy, które je ugryzły, a do niebezpiecznej sytuacji dochodziło głównie, gdy zwierzę jadło.

Które psy atakowały najczęściej? Odpowiedź zaskakuje

Najczęściej atakowały psy, nad którymi nikt nie sprawował opieki (17%), lub te, które uciekły z uwięzi (11%). W Polsce, na każde 100 tysięcy mieszkańców, przypada 13 pogryzień w skali roku. Pogryzień, które zostały zgłoszone. 

Autorki pracy sugerują, że w Polsce pogryzienia są znacznie rzadziej zgłaszane, bo nie mamy dobrego systemu ich raportowania. Odnotowywane są tylko poważne pogryzienia, powodujące duży uszczerbek na zdrowiu, w rzeczywistości ataków na ludzi jest o wiele, wiele więcej, tylko nikt nie zbiera o nich danych

- czytamy w artykule "Gazety Wyborczej". Które rasy były szczególnie agresywne? Okazuje się, że za 31% ataków odpowiadają mieszańce. Na drugim miejscu znalazły się owczarki niemieckie (22,7%), a na trzecim amerykańskie staffordshire terriery, zwane amstafami (15,5%). Pamiętajmy jednak, że często za agresywnym psem stoi nieodpowiedzialny właściciel.

Więcej o: