Kiedy zaczyna się adwent? Ile trwa?

Kiedy zaczyna się adwent i czym tak właściwie jest? Święta Bożego Narodzenia już niedługo, ale zanim w pełni będziemy mogli się nimi cieszyć, musimy przejść przez okres adwentu czyli czas, który rozpoczyna się zawsze w czwartą niedzielę poprzedzającą nadchodzące święta i trwa aż do końca dnia 24 grudnia. Według Kościoła Katolickiego w tym czasie wierni powinni oczekiwać i przygotowywać się do powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa.

Ile trwa adwent? Co wolno, a czego nie powinno się robić w okresie adwentu?

Kiedy zaczyna się adwent i Ile trwa? Takie pytanie w kontekście nadchodzących świąt zapewne zadaje sobie wiele osób. Zwłaszcza te osoby, które lubią huczne imprezy i spotkania ze znajomymi. Dlaczego? Ponieważ według Kościoła Katolickiego czas adwentu powinien być czasem spokoju, wyciszenia, a co za tym idzie ograniczenia uczestnictwa w głośnych zabawach.

Ozdoby świąteczne z papieru powracają w wielkim stylu. Sprawdź, jak ozdobić dom przy małym budżecie. Zdjęcie ilustracyjne Ozdoby świąteczne z papieru powracają w wielkim stylu

Adwent nie jest czasem pokuty jak okres Wielkiego Postu, ale mimo wszystko w każdy piątek – podobnie jak w inne piątki w ciągu roku - należy powstrzymać się od spożywania mięsnych posiłków czy też wyjścia na dyskotekę czy imprezę. Wszystko oczywiście zależne jest od nas samych. Wiele osób w trakcie trwania adwentu ogranicza również spożywanie alkoholu czy słodyczy co ma im pomóc w dobrym przeżyciu adwentu. W tym roku adwent będzie trwał 27 dni.

Zobacz wideo Choinki brownie. Świąteczny słodki przysmak

Od kiedy adwent? Sprawdź kiedy rozpoczyna się Adwent 2022

Od kiedy adwent rozpoczyna się? Każdego roku data rozpoczęcia adwentu jest inna, dlatego wiele osób już wcześniej szuka informacji, kiedy rozpoczyna się czas adwentu. W tym roku adwent zacznie się już za kilka dni, a dokładnie 27 listopada, czyli już w najbliższą niedzielę. Okres adwentu trwa od 23 do 28 dni w ciągu roku (od końca listopada) i obejmuje 4 kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem, czyli 25 grudnia. W tym okresie wierni Kościoła Katolickiego mają okazję uczestniczyć w specjalnych nabożeństwach zwanych roratami. 

Kalendarz adwentowy 2022 to ciekawy gadżet, który może umilić oczekiwania na Boże Narodzenie. Zdjęcie ilustracyjne Kalendarz adwentowy 2022. Zobacz, jak umilić sobie czas oczekiwania na święta

Adwent: od kiedy do kiedy obowiązuje?

Od kiedy do kiedy obowiązuje adwent? W tym roku czas adwentu rozpoczyna się 27 listopada i zgodnie z tradycją skończy się wraz z chwilą, gdy zasiądziemy z bliskimi do wigilijnej wieczerzy. Kolorem adwentu jest fiolet. W kościele katolickim kapłan podczas mszy ma fioletowy ornat, a w kościołach ewangelickich materiałem w tym kolorze przykrywa się ołtarz. Wyjątek stanowi trzecia niedziela adwentu, ponieważ ksiądz zakłada wtedy ornat w kolorze różowym. Jest to niedziela radości, gdyż czas oczekiwanego Bożego Narodzenia jest już niezwykle blisko. Adwent kojarzyć powinien się także z licznymi tradycjami takimi jak przygotowywanie wieńców adwentowych, czyli stroików zawierających w sobie cztery świece - każdą kolejną zapalamy w kolejne niedziele adwentu. Tradycją stało się także korzystanie z kalendarzy adwentowych, w których każdego dnia możemy znaleźć niewielkie niespodzianki - z tych szczególnie cieszą się dzieci. 

Zobacz też: Stroik bożonarodzeniowy - co mówią tegoroczne trendy? Wybieramy najmodniejsze stroiki

Więcej o: