Wieniec adwentowy - symbolika i znaczenie wyjątkowej, świątecznej ozdoby

Wieniec adwentowy to jedna z pierwszych oznak nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. To także bardzo często pierwsza świąteczna ozdoba, która pojawia się w naszych domach. Wszystko dlatego, że taki wieniec należy przygotować dokładnie 4 tygodnie przed świętami, aby w każdą niedzielę adwentu zapalić jedną ze świec umieszczoną na wieńcu adwentowym.

Stroik adwentowy. Jak zrobić świąteczną dekorację na stół krok po kroku?

Wieniec adwentowy to wyjątkowo prosta, a zarazem elegancka ozdoba, którą można przygotować na wiele sposobów. Warto, aby pojawiła się w naszym domu, gdyż dzięki niej już na cztery tygodnie przed świętami możemy poczuć klimat zbliżającego się czasu. Tradycja dekorowania domów za pomocą stroików adwentowych należy do miłych grudniowych zwyczajów. Nie musisz kupować w sklepie gotowego stroika świątecznego. Wystarczą dobre chęci i odrobina czasu by samemu stworzyć piękny wieniec adwentowy. Podpowiemy Ci czego potrzebujesz i jak to zrobić.

Aby wykonać wieniec adwentowy potrzebne będą:

 • średniej wielkości wianek ze styropianu,
 • 4 wstążki dekoracyjne,
 • drut florystyczny,
 • klej na gorąco w pistolecie,
 • kilka małych bombek,
 • 4 małe świece dekoracyjne,
 • sztuczny śnieg lub brokat w sprayu,
 • kilka świeżych gałązek świerkowych,
 • suszone plastry pomarańczy i niewielkie szyszki.

Wieniec adwentowy to piękna ozdoba i symbol zbliżających się świąt.Wieniec adwentowy to piękna ozdoba i symbol zbliżających się świąt. zdjęcie ilustracyjne/ NRuedisueli, iStock

Stroik adwentowy – jak zrobić ozdobę na stół krok po kroku:

 1. Zaczynamy od przygotowania gałązek świerku – tniemy je na mniejsze części, tworzymy z nich bukiecik i wiążemy u podstawy za pomocą drutu.
 2. Pęczki świerku przymocowujemy do styropianowego wieńca. Warto, aby gałązki układać zawsze w jednym kierunku tak, by na siebie nie zachodziły. Następnie należy mocować je do wianka ściśle owijając drutem florystycznym.
 3. Pora zamocować świece na wianku adwentowym, które symbolizują każdy kolejny tydzień adwentu – w tym celu umieszczamy świeczki na specjalnych podstawkach i przyklejamy je klejem na gorąco do wianka.
 4. U podstawy każdej ze świec zawieszamy bombkę i przyklejamy kokardkę, a następnie przyklejamy resztę ozdób i spryskujemy wianek sztucznym śniegiem.
Zobacz wideo Proste i piękne ozdoby świąteczne. Zrobisz je sam

Adwentowy wieniec - skąd wzięła się ta tradycja

Adwentowy wieniec powstał w 1939 roku w Hamburgu. Ciekawostką jest, że jego pierwowzór był w kształcie dużego drewnianego koła. Johann Hinrich Wichern – niemiecki pastor i teolog zawiesił je na drzwiach świetlicy, którą wówczas prowadził, aby w ten sposób umilić dzieciom czas oczekiwania do świąt Bożego Narodzenia. Na kole umieścił także 24 świece adwentowe, a pierwszą z nich zapalił wspólnie z dziećmi w pierwszą niedzielę adwentu. W kolejnych dniach aż do Bożego Narodzenia zapalali wspólnie jedną świecę podczas modlitwy. Ta wspaniała tradycja pozostała z nami do dziś, ale zmniejszona została liczba świec – zamiast 24 zapalamy 4, które są symbolem każdej kolejnej niedzieli adwentu.

Wieniec adwentowy: co to jest, z czego jest zrobiony i co symbolizuje?

Wieniec adwentowy to ozdoba, którą rodziny obchodzące święta Bożego Narodzenia umieszczają w swoich domach. To symbol oczekiwań na przyjście Jezusa Chrystusa, a 4 świece, które w nim umieszczamy symbolizują liczbę niedziel pozostałych do świąt. Warto wspomnieć, że każdy element wieńca ma znaczenie i symbolikę. Najważniejszy jest kształt wieńca. Okrąg oznacza bowiem wieczność Boga, który nie ma początku ani końca. Co jeszcze jest ważne w wieńcu adwentowym?

 • gałązki wiecznie zielonego drzewka iglastego - to symbol życia i wspólnoty.
 • cztery świece zapalane w każdą niedzielę adwentu - to symbol zbliżania się do prawdziwej światłości czyli do Jezusa Chrystusa.

W wieńcu adwentowym znaleźć powinny się 3 świece fioletowe i jedna różowa.W wieńcu adwentowym znaleźć powinny się 3 świece fioletowe i jedna różowa. zdjęcie ilustracyjne/ SzabolcsKiss, iStock

Wieniec adwentowy ze świecami - poznaj 3 techniki wykonania

Wieniec adwentowy ze świecami możemy wykonać samodzielnie. Choć może nie będzie to jedno z łatwiejszych zadań to warto spróbować. Podstawą każdego wieńca adwentowego jest okrągły korpus o średnicy 20 – 40 cm. Najczęściej robi się go z pędów buczyny czy gąbki florystycznej. Na zbudowany korpus nakładamy resztę ozdób. Najwygodniej będzie jeśli materiał roślinny potniemy na niewielkie fragmenty co znacznie ułatwi ułożenie go na okręgu. Wieńce adwentowe wykonuje się według 3 technik:

 • wieniec wiązany – materiał mocujemy za pomocą drutu; owijamy korpus drutem dokładając pojedyncze gałązki; drut jest niewidoczny, gdyż gałązki nowego rzędu przykrywają łodyżki i mocowanie drutem rzędu poprzedniego,
 • wieniec wtykany – materiał roślinny wtykamy bezpośrednio w gąbkę florystyczną, lub w przypadku np. korpusu słomianego wykorzystujemy tzw. drut wtykowy.
 • wieniec mocowany haftkami – nadaje się do wieńców na słomianym korpusie.

Wieniec adwentowy co oznacza? Czego symbolem są świece?

Co oznacza wieniec adwentowy? Wielu z nas nie do końca zdaje sobie sprawę jakie znaczenie ma  wieniec adwentowy. Każdy jego element jest znaczący i istotny. Każda świeca umieszczona w wieńcu także ma swoją symbolikę.

 • pierwsza - świeca nadziei,
 • druga – świeca pokoju,
 • trzecia – świeca radości,
 • czwarta – świeca miłości.

Świece nadziei, pokoju oraz miłości powinny być fioletowe bądź niebieskie. Trzecie świeca czyli świeca radości powinna być w kolorze różowym.

Zobacz też: Kubki świąteczne. Teraz kupisz świąteczne kubki do kawy i herbaty w promocyjnej cenie

Więcej o: