Jak otrzymać dodatkowe 200 zł do emerytury? Należy złożyć wniosek, ale nie w ZUS

Dodatkowe 200 zł do emerytury nie przysługuje każdemu seniorowi. Aby je otrzymać, należy spełnić trzy warunki i złożyć odpowiednie dokumenty, jednak nie w ZUS. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze i co należy zrobić, aby je otrzymać dożywotnio?

Dodatkowe 200 zł do emerytury wypłacane dożywotnio to stosunkowo nowe świadczenie, które zaczęło obowiązywać dopiero w tym roku. Niestety, przysługuje tylko określonej grupie seniorów. Kto może je otrzymać i gdzie należy złożyć wniosek?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Kto i dlaczego dyktuje nam, jak mamy wyglądać? Premiera podcastu "Ciałość"

Komu przysługuje dodatkowe 200 zł do emerytury? Otrzyma je tylko określona grupa seniorów

Dodatkowe 200 zł do emerytury może otrzymać tylko określona grupa seniorów. Mowa o tych, którzy służyli w Ochotniczej Straży Pożarnej, Górskich Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Jednak to nie wszystko, gdyż muszą spełnić jeszcze trzy warunki. Jak podaje gov.pl, aby otrzymać dodatkowe świadczenie, należy:

  • osiągnąć wiek emerytalny (mężczyźni 65 lat, kobiet 60 lat),
  • udokumentować bezpośredni udział w co najmniej jednych działaniach lub akcjach ratowniczych w każdym roku przez okres 25 lat dla mężczyzn, 20 lat dla kobiet,
  • złożyć odpowiedni i kompletny wniosek o przyznanie świadczenia do właściwego Komendanta Powiatowego lub Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.

Edyta Herbuś Edyta Herbuś eksponuje zgrabne nogi w modnej spódnicy

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatkowe 200 zł? Niezbędna może się okazać obecność świadków

Jeśli Państwowa Straż Pożarna posiada dane, które potwierdzają udział osoby wnioskującej w działaniach ratowniczych, to do wydania decyzji potrzebny jest tylko wniosek. Co w przypadku, kiedy nie ma takich informacji? Wnioskujący powinien znaleźć trzech świadków (jeden z nich musi być osobą zaufania publicznego w okresie przez siebie poświadczanym), którzy potwierdzą, że brał udział w akcjach ratowniczych, a następnie przekazać oświadczenia wraz z wnioskiem do weryfikacji w urzędzie gminy. Po pozytywnym zweryfikowaniu, z gotowymi dokumentami należy zgłosić się do Komendanta Straży Pożarnej, który wyda decyzję o przyznaniu lub odmowie świadczenia i przekaże wniosek Zakładowi Emerytalno-Rentowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To właśnie ta jednostka zajmuje się jego wypłatą

Więcej o: