Te 3 nawyki dodają energii o poranku. Wprowadź je do codziennej rutyny, a szybko zauważysz efekty

Zdarza się, że po przebudzeniu nie mamy siły wstać. Problem występuje zwłaszcza jesienią i zimą, gdy pogoda często się zmienia. Neurobiolog Andrew Huberman zdradza, co należy zrobić, by efektywnie rozpocząć poranek. Specjalista wymienił trzy rzeczy, które warto wprowadzić do codziennej rutyny.

Najczęstszym nawykiem po przebudzeniu, który ma za zadanie dodać nam energii, jest wypicie porannej kawy. Okazuje się, że warto ten moment opóźnić w czasie i zająć się czymś innym. W specjalnym odcinku na kanale "After Skool" opublikowanym w serwisie YouTube neurobiolog, prof. Andrew Huberman wyjaśnił, co należy zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Kto i dlaczego dyktuje nam, jak mamy wyglądać? Premiera podcastu "Ciałość"

Co dodaje energii? Wprowadź do codziennej rutyny te trzy nawyki

"Optymalna poranna rutyna" opracowana przez Hubermana zakłada trzy nawyki, które warto wprowadzić do codziennych działań zaraz po przebudzeniu.

  1. Zapewnij sobie dostęp do naturalnego światła w ciągu 1 godziny po przebudzeniu. Nawet jeśli słońce jest okryte chmurami, promienie będą oddziaływać na twój organizm lepiej, niż iluminacje z żarówki. Z tego względu warto spędzić na dworze 5-10 minut każdego ranka, by dać sobie "zastrzyk" kortyzolu i dopaminy. Wpłynie to pozytywnie na samopoczucie i motywację.
  2. Odczekaj z piciem kawy 60-90 minut po przebudzeniu. Choć kofeina blokuje aktywację adenozyny, która odpowiada za uczucie senności, kiedy jej działanie zacznie ustępować, już po kilku godzinach zaczniemy na nowo odczuwać zmęczenie. Wszystko spowodowane właśnie adenozyną, która przybierze na sile, gdy substancje zawarte w kawie znikną z organizmu.
  3. Zwróć uwagę na temperaturę ciała. Huberman twierdzi, że przed obudzeniem naturalnie wzrasta i utrzymuje się do południa. Później spada do najniższego punktu w nocy. Z tego względu warto chwilę po przebudzeniu ją zwiększyć poprzez kąpiel lub poranne ćwiczenia fizyczne. Takie działanie pomoże się rozbudzić.
 
 

Co pić rano zamiast kawy? Sprawdź, jak działają te napoje

Jeśli nie lubisz smaku kawy lub chcesz ograniczyć ilości, które spożywasz, możesz ją zastąpić innymi napojami.

  1. Zielona herbata — Zaparz ją przez 2-3 minuty. Warto urozmaicić smak dodatkiem soku z malin lub cytryny. 
  2. Mleko — Szklanka mleka o poranku nawadnia lepiej niż woda. Ciecz zawiera laktozę, białko i tłuszcz, które sprawiają, że organizm potrzebuje więcej czasu na wydalenie płynu. Dzięki temu jest nawodniony przez dłuższy czas.

Oprócz picia napojów nigdy nie zapominaj o śniadaniu, które dla każdego powinno być jednym z najważniejszych elementów poranka.

Więcej o: