Nawet 1300 zł do emerytury! Te seniorki mogą liczyć na dodatkowe świadczenie

Niektóre seniorki mogą dożywotnio otrzymywać nawet 1300 zł dodatku do emerytury co miesiąc. To już oficjalne. Wystarczy spełnić określone warunki. Sprawdź, na czym polega rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4+" oraz gdzie należy złożyć odpowiedni wniosek.

Okazuje się, że oprócz rodzin, które otrzymują 500 zł miesięcznie na każde dziecko w tamach programu "500+", rząd wspiera też seniorów. Mowa o świadczeniu "Mama 4+", z którego można korzystać już od 2019 r. Dzięki niemu niektórym kobietom przysługuje nawet 1300 zł miesięcznie dodatku do emerytury. W niektórych przypadkach ze świadczenia skorzystają też ojcowie. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Kto i dlaczego dyktuje nam, jak mamy wyglądać? Premiera podcastu "Ciałość"

Dodatki do emerytury za urodzenie 4 dzieci. Komu przysługują?

Program mama 4+ jest przeznaczony dla konkretnych osób. Świadczenie przysługuje, jeśli spełni się kilka istotnych warunków:

  • urodzenie i wychowanie lub tylko wychowanie co najmniej czwórki dzieci;
  • brak przyznanej emerytury lub świadczenie, które jest niższe niż obecnie obowiązująca najniższa emerytura — wtedy zostanie wyrównana tak, by wynosiła tyle, co najniższa emerytura;
  • stałe mieszkanie w Polsce przez co najmniej 10 lat (należy mieć w kraju tzw. ośrodek interesów życiowych);
  • polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, a także państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);
  • prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt (w przypadku cudzoziemców).

O świadczenie może starać się matka, która ukończyła 60 lat i urodziła lub wychowała co najmniej 4 dzieci, a także ojciec, który ukończył 65 lat i wychował o najmniej 4 dzieci, ponieważ matka zmarła, porzuciła je lub nie podjęła się wychowania. Założeniem programu jest wsparcie rodzica, który nie mógł podjąć pracy zarobkowej lub musiał z niej zrezygnować ze względu na potrzebę sprawowania osobistej opieki nad dziećmi.

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Gdzie i jak złożyć odpowiedni wniosek?

Osoba spełniająca odpowiednie warunki może zgłosić wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Odpowiednie druki znajdują się w salach obsługi klientów w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także na stronie internetowej ZUS-u, gdzie zostało też wyjaśnione, jakie dane, zarówno dzieci, jak i wnioskodawcy, należy podać.

Więcej o: