Oto najmądrzejsze rasy kotów. Łatwo je wytresować i nauczyć sztuczek

Inteligencja niektórych czworonogów naprawdę może zadziwić. Są niezwykle samodzielne, oddane, świetnie dopasowują się do warunków i są bystre w działaniu. Oto rasy kotów, które uchodzą za najmądrzejsze.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak się okazuje, wiele badaczy potwierdza, że sama rasa nie ma wpływu na inteligencję. Wiele zależy od temperamentu pupila oraz środowiska, w jakim przebywa. Koty uchodzą za niezwykle mądre stworzenia, a udowodnili to swoich badaniach amerykańscy naukowcy.

Zobacz wideo Koci masaż na cztery łapy? Bardzo proszę!

Ranking najinteligentniejszych ras kotów. Znasz je wszystkie?

Koty są bardzo inteligentnymi zwierzętami domowymi w porównaniu z innymi czworonogami. Identyfikacja inteligentnych ras nie jest zbyt trudna. Pupile można trenować, dobrze wchodzić w interakcje z innymi zwierzętami i przystosowywać do nowych sytuacji i otoczenia. Oto 10 najmądrzejszych ras kotów.

  1. Kot abisyński. Ten smukły kot jest wysportowany, zwinny i przywiązany do ludzi. Rasa ta lubi przebywać na wysokościach, przysiadać nad pokojem i obserwować wszystko. Spośród wszystkich typów kotów, ten najszybciej uczy się sztuczek.
  2. Kot balijski. Są aktywnymi kotami, które uwielbiają badać wszystko, co robią ich opiekunowie. Ta rasa, może nauczyć się aportować oraz chodzić na smyczy.
  3. Kot bengalski. Jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej egzotycznej sierści, która przypomina jaguara lub lamparta. Bengale są bardzo inteligentne, wysportowane i trochę dzikie. Uwielbiają biegać, skakać, wspinać się i bawić. 
  4. Kot birmański. To energiczna i przyjazna rasa, która uwielbia angażować się w kontakt ze swoim ludem. Te koty są sprytne, elastyczne, zabawne i można je trenować.
  5. Kot kornwalijski. Te koty są aktywne i przyjazne, a niektórzy twierdzą, że w starszych latach przypominają psy. Wielu lubi gry w aportowanie lub wykonywanie sztuczek.
  6. Kot hawański. Są to zazwyczaj inteligentne, dociekliwe i gadatliwe koty, które uwielbiają socjalizację ze swoimi rodzinami. 
  7. Korat. Są błyskotliwe i uważne na otaczający ich świat. Koraty są umiarkowanie energiczne, lubią interaktywne zabawy, ale uwielbiają też drzemki.
  8. Sawanna. Potrzebują dużo miejsca do biegania, skakania i zabawy. Szybko się nudzą i wymagają wystarczającej interakcji i stymulacji środowiskowej. 
  9. Kot syjamski. Te koty są inteligentne, czułe i energiczne. Uwielbiają się bawić i pragną uwagi i towarzystwa.
  10. Kot singapurski. Te małe koty są na ogół zabawne, towarzyskie i ciekawe. Uwielbiają angażować się w to, co robią ich ludzie. Są raczej aktywne i uwielbiają się wspinać, więc warto zapewnić im dużo miejsca w pionie.

Czym się wyróżniają koty na tle innych zwierząt? Poznaj ciekawostki

Koty wyróżniają się wieloma zachowaniami i rzeczami na tle innych zwierząt, również tych domowych. W porównaniu do psów koty mają prawie dwa razy więcej neuronów w korze mózgowej. Uważa się również, że koty są jedynymi ssakami, które nie odczuwają smaku słodyczy. Koty mają dodatkowy narząd, który pozwala im smakować zapachy w powietrzu, dlatego kot od czasu do czasu patrzy na opiekuna z otwartą buzią.

Więcej o: