Jakie są tradycje mikołajkowe? Nie wszędzie obchodzi się święto tak samo

Za ile Mikołajki? Data święta może się różnić w zależności od tego, z jakiego pochodzimy kraju. Tradycje mikołajkowe również nie wszędzie są takie same. Sprawdź, jak obchodzi się święto w Polsce i w innych miejscach. Możliwe, że niektóre zwyczaje cię zdziwią.

Mikołajki to idealna okazja do wzajemnego wręczania sobie prezentów, a także czas zadumy i wsparcia ludzi w potrzebie. 6 grudnia w wielu miastach w Polsce organizuje się specjalne akcje charytatywne, na które warto zwrócić uwagę. Okazuje się, że mikołajkowe tradycje nie wszędzie wyglądają tak samo i różnią się w zależności od tego, z jakiego kraju pochodzimy. Sprawdź, jak wyglądają zwyczaje w Holandii, Stanach Zjednoczonych czy we Włoszech.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Kto i dlaczego dyktuje nam, jak mamy wyglądać? Premiera podcastu "Ciałość"

Tradycje mikołajkowe. Co się robi w Mikołajki w Polsce?

Jedną z najpopularniejszych tradycji mikołajkowych w Polsce jest wkładanie do butów, skarpet lub pod poduszkę drobnych upominków. Warunkiem otrzymania prezentu może być to, czy było się grzecznym przez cały rok. Również i w niektórych szkołach dzieci wymieniają się tego dnia prezentami. Organizowane są też zabawy na cześć Świętego Mikołaja. Mikołajki nie są świętem, które obchodzą tylko dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, by również i dorośli pamiętali o sobie tego dnia.

Za ile Mikołajki? Sprawdź, jak święto obchodzi się w innych krajach

Mikołajki nie są świętem ruchomym i w Polsce zawsze wypadają 6 grudnia, a więc za niecałe dwa tygodnie. Okazuje się, że nie wszędzie obchodzi się je tak samo, a w wielu krajach zwyczaje są inne niż u nas.

  1. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania — w tych krajach w ogóle nie obchodzi się Mikołajek. Na prezenty trzeba poczekać do Bożego Narodzenia.
  2. Holandia — dzieci dostają prezenty od Mikołaja, który według tradycji przypływa 5 grudnia statkiem z Hiszpanii. Często upominkiem jest czekolada w kształcie pierwszej litery imienia każdego dziecka, którą wkłada się do buta postawionego na parapecie.

Mikołajki. Data święta może się różnić w zależności od kraju

Również i data Mikołajek może się różnić i nie wszędzie obchodzi się je 6 grudnia. We Włoszech istnieje alternatywne święto, które wypada dopiero w styczniu. Prezenty nie są wręczane przez Świętego Mikołaja, a przez wiedźmę Befanę, która według tradycji lata na miotle i wrzuca upominki przez komin. Również i w Hiszpanii święto wypada 6 stycznia, a podarki przynoszą Trzej Królowie. Według tradycji niegrzeczne dzieci mogą otrzymać cukier w kształcie bryłki węgla.

Więcej o: