W jakich godzinach korzystać z urządzeń elektrycznych? Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić

W zależności od wybranej taryfy i umowy z dostawcą prądu może się okazać, że korzystanie z urządzeń elektrycznych w niektórych godzinach będzie dużo tańsze - bo prawie o połowę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i na jakiej podstawie rachunek może być niższy.

Okazuje się, że to, w jakich godzinach najlepiej korzystać z urządzeń pobierających prąd zależy w dużej mierze od umowy, jaką zawarliśmy z dostawcą prądu. Z tego względu warto zwrócić uwagę na oferty firm, które w konkretnym czasie oferują niższe stawki za energię. Dzięki takiemu działaniu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Dowiedz się, w których godzinach najlepiej włączać zmywarkę, prać ubrania czy prasować, by nie narazić się na większe koszty.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Kto i dlaczego dyktuje nam, jak mamy wyglądać? Premiera podcastu "Ciałość"

W jakich godzinach jest tańszy prąd? Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne taryfy

Już ponad 2 miliony Polaków korzysta z taryfy G12. Literka "G" oznacza przeznaczenie dla gospodarstw domowych, a "12", że obowiązują dwie stawki za energię. Są one uzależnione od pory dnia. Z tego względu można zaobserwować podział:

  • stawka dzienna — w godzinach 6-13 i 15-22;
  • stawka nocna — zazwyczaj w godzinach 13-15 i 22-6.

Okazuje się, że stawka nocna wynosi nawet kilkadziesiąt groszy mniej za jedną zużytą kWh, niż w przypadku stawki dziennej. Równie ciekawą opcją jest taryfa G12w, dzięki której prąd jest tańszy zarówno w weekendy, jak i od poniedziałku do piątku w godzinach 13-15 i 22-6.

Zwróć uwagę na taryfę i godziny, w których zapłacisz mniej. Wtedy uruchamiaj pralkę i zmywarkę

Warto prać ubrania i zmywać naczynia w zmywarce w czasie, gdy prąd jest tańszy. Wszystko zależy od wybranej taryfy i umowy na dostawę prądu podpisanej z operatorem. U niektórych dostawców korzystanie z urządzeń w taryfie G12 z uwzględnieniem godzin, gdy prąd jest tańszy, będzie skutkować sporą oszczędnością. Według portalu Deccoria.pl,  cena za 1 kWh może w tym czasie spać nawet do 0,44 zł brutto, czyli prawie dwa razy mniej, niż wynosi średnia krajowa cena energii elektrycznej za 1 kWh (0,78 zł brutto).

Co pobiera najwięcej prądu? Na to warto zwrócić uwagę

PGNiG opublikowało na swojej stronie Internetowej raport uwzględniający, które urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu. Warto zwrócić na niego uwagę, by dokonać analizy i wywnioskować, w jaki sposób zaoszczędzić. W pierwszej piątce można znaleźć:

  1. Płytę indukcyjną — średni roczny koszt użytkowania to 516,29 zł.
  2. Piekarnik elektryczny — średni roczny koszt użytkowania to 343,10 zł.
  3. Lodówkę — średni roczny koszt użytkowania to 186,15 zł.
  4. Czajnik elektryczny — średni roczny koszt użytkowania to  164,25 zł.
  5. Zmywarkę — średni roczny koszt użytkowania to 164,25 zł.
Więcej o: