Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Pamiętaj o tych 3 rzeczach, a będzie kwitła pięknie i długo

Gwiazda betlejemska to roślina, która przez lata stała się jedną z najpopularniejszych dekoracji świątecznych w naszych domach. Jak o nią dbać, żeby kwitła jak najdłużej i wytrzymała do końca grudnia? Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Gwiazda betlejemska to roślina, która gości w naszych domach w okolicy Bożego Narodzenia. Wiele osób nie wie jednak, jak prawidłowo pielęgnować poinsecję. Okazuje się, że roślina może stać na naszym stole czy parapecie latami. Wystarczy wiedzieć o kilku rzeczach. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, żeby kwitła jak najdłużej? 

Gwiazda betlejemska nazywana jest także poinsecją. Roślina to jedna z najpiękniejszych żywych dekoracji świątecznych. Kupując ją w supermarkecie pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Wybierz roślinę o w pełni wybarwionych przykwiatkach i intensywnie zielonych liściach. Przypatrz się, czy nie ma na niej szkodników, a transportując ją do domu, najlepiej owiń poinsecję w papier.  

Gdzie postawić gwiazdę betlejemską? Roślina wymaga jasnych stanowisk. Należy ją jednak chronić od przeciągów i wyziewów. W okresie kwitnienia, czyli od późnej jesieni do końca zimy, odpowiednia będzie dla niej temperatura pokojowa. Nie może jednak spadać poniżej 12 stopni i lepiej, żeby nie przekraczała 22 stopni Celsjusza. Po przekwitnieniu poinsecja toleruje natomiast niższe temperatury. 

Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Pamiętaj o tym, a roślina odwdzięczy się zdrowymi liśćmi 

W okresie kwitnienia gwiazda betlejemska wymaga, żeby ziemia była stale wilgotna. Zaleca się, żeby podlewać roślinę dwa razy w tygodniu "od góry". Do końca zimy poinsecję można także nawozić, najlepiej co dwa tygodnie. Po przekwitnięciu roślina przechodzi okres spoczynku i wtedy należy zmniejszyć częstotliwość podlewania.  

Roślina odwdzięczy ci się zdrowymi liśćmi, jeśli dodatkowo zapewnisz jej odpowiednią wilgotność powietrza. Najlepiej zraszać ją raz dziennie. Możesz również ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamieniami i wodą. Jeśli chcesz zachować gwiazdę betlejemską na następny sezon, po przycięciu pędów i przesadzeniu należy ją ponownie częściej podlewać. Czynności wykonuje się na wiosnę. 

Więcej o: