Chcieli nadać córce świąteczne imię na "g". Rada Języka Polskiego: "Nie powinno się"

Imię to jeden z podstawowych elementów, który składa się na pierwsze wrażenie. Wśród wielu imion są jednak takie, które potrafią sprawiać problemy w dorosłym życiu. Pewni rodzice chcieli dać córce imię kojarzące się ze świętami. Zaskoczony pracownik USC musiał zwrócić się do członków Rady Języka Polskiego o opinię.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Kto i dlaczego dyktuje nam, jak mamy wyglądać? Premiera podcastu "Ciałość"

Wybór imienia dla dziecka to dla wielu rodziców niełatwa decyzja. Nic jednak dziwnego, gdyż ma ono towarzyszyć małemu człowiekowi przez całe jego życie. Niektórzy jednak na siłę szukają bardzo oryginalnych lub rzadko nadawanych imion, chcąc by ich pociecha wyróżniała się z tłumu. Niestety efekty tego bywają czasem odwrotne od zamierzonego. 

Chcieli dać córce na drugie imię Gwiazdka. "Nie powinno się nadawać imion pochodzących od wyrazów pospolitych"

Do jednego z Urzędów Stanu Cywilnego wpłynął wniosek, zgodnie z którym rodzice chcieli nadać swojej córce na drugie imię Gwiazdka. Ze względu na to, że nie jest to powszechnie nadawane imię, jeden z pracowników miał wątpliwości, więc postanowił poradzić się w tej kwestii Rady Języka Polskiego. - Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie opinii w zakresie, czy zgodnie z zasadami języka polskiego oraz obowiązujących przepisów prawnych można dziecku nadać jako imię wyraz Gwiazdka - napisał.

Imię Gwiazdka byłoby tożsame z nazwą pospolitą, a zatem nie spełniałoby wymagań wyrażonych w p. 2a "Zaleceń dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej", brzmiącym: "Nie powinno się nadawać imion pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp.". Z tego powodu wydajemy negatywną opinię o tym imieniu

- odpowiedziała sekretarz Rady, dr hab. Katarzyna Kłosińska.

A jakie jest wasze zdanie na temat nadawania takich imion? Czekamy na listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: