Sansewieria, znana głównie jako wężownica lub języki teściowej, to piękna, zielona roślina, która zdobi wiele domów. Swoje nieoficjalne nazwy zawdzięcza niesamowitemu kształtowi liści. W naturalnych warunkach rośnie w Afryce, głównie w Zairze i Nigerii, ale można ją również spotkać w tropikalnej Azji. Co ciekawe, w tych rejonach uznawana jest za uciążliwy chwast. Jak ją pielęgnować?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wężownica to kwiat wieloletni, a dokładniej sukulent z rośliny agawowatych. Idealnie nadaje się dla ludzi, którzy nie mają ręki do roślin, gdyż jest niezwykle odporna na choroby i niekorzystne warunki. W lecie wystarczy, że podlejesz ją co tydzień lub dwa, a zimą nawet co trzy, w myśl zasady, że im zimniej, tym rzadziej. Uważaj, by jej nie przelewać, ponieważ to jedna z niewielu rzeczy, których nie znosi. Najbezpieczniej podlewać ją do podstawki. Roślina najlepiej czuje się w cieple (20°C), zniesie też suche powietrze oraz półcieniste stanowiska z rozproszonym światłem.
Sansewieria znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Wspaniale oczyszcza powietrze z toksycznych substancji, takich jak amoniak, formaldehyd, benzen, toluen i ksylen. Sprawia, że nocą lepiej nam się oddycha. Idealnie nadaje się do sypialni.
Jeśli chcesz, aby twoje języki teściowej zdrowo rosły, możesz sięgnąć po prosty w wykonaniu nawóz. Będziesz potrzebować jedynie pokruszonych skorupek po ugotowanych jajkach. Możesz po prostu wsypać je do doniczki lub zalać ciepłą wodą i odstawić w chłodne, ciemne miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie przecedź, a powstałym roztworem podlej rośliny. Nada się również zwykła woda po gotowaniu jajek. Taki nawóz jest bogaty w węglan wapnia, selen, cynk, miedź i krzem.