Jak doczyścić kratkę z okapu? Posyp ją 4 łyżkami tego proszku i zalej wrzątkiem, a efekty cię zaskoczą

W trakcie gotowania i smażenia filtr z okapu bardzo szybko zachodzi lepkim tłuszczem i kurzem, przez co wyjątkowo trudno go domyć. Na szczęście domowe sposoby sprawią, że szybko uporamy się z tym problemem. Jak doczyścić kratkę z okapu? Sięgnij po produkty z kuchni

Okap sprawia, że w kuchni nie unosi się zapach smażonych i gotowanych potraw. Ponadto wchłania unoszącą się nad nimi parę wodną, pomagając przy tym zachować odpowiednią wilgotność powietrza. Warto o niego zadbać. Niestety, pryskający tłuszcz i brud bardzo szybko oblepiają kratkę i są trudne do usunięcia. Jak ją wyczyścić domowymi sposobami?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Jak doczyścić kratkę z okapu domowymi sposobami? Sięgnij po produkty z kuchni

Na tłuste plamy najlepiej działa płyn do mycia naczyń. Wlej do miski z wodą pół szklanki produktu i mocz kratkę w roztworze przez 15 minut. Następnie wyjmij i wyszoruj gąbką, a gdy będzie czysta, opłucz pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha. W myśl zasady, że tłuszcz usuwa tłuszcz, możesz skorzystać także z kropli oliwy z oliwek. W jaki sposób?

  • Równomiernie nanieś ją na całą powierzchnię kratki.
  • Ściereczkę z mikrofibry namocz w ciepłej wodzie i rozłóż na filtrze.
  • Pozostaw na 10 minut, a następnie zdejmij.
  • Kratkę przetrzyj zwilżoną gąbką i wysusz.

Jak wyczyścić kratkę z okapu? Niezawodny sposób na wyjątkowo uporczywe zabrudzenia

W przypadku wyjątkowo trudnego do usunięcia, zaschniętego tłuszczu, możesz sięgnąć po naturalny i uniwersalny proszek, którego użyjesz zarówno do gotowania, jak i sprzątania. Mowa o sodzie oczyszczonej. W dużym garnku zagotuj wodę, a kratkę włóż do zatkanego zlewu. Dokładnie posyp ją czterema łyżkami sody oczyszczonej. Zalej wcześniej przygotowanym wrzątkiem w taki sposób, by była zupełnie zanurzona. Pozostaw na kilkanaście minut, a gdy woda wystygnie, dokładnie wyszoruj. Nawet wyjątkowo uporczywe, zaschnięte plamy tłuszczu zejdą bez problemu. Na koniec opłucz kratkę pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha. 

Więcej o: