Twój znajomy ciągle gada o jedzeniu? Są trzy tematy, które psychopaci poruszają częściej niż inni

Psychopaci poruszają niektóre tematy nawet dwa razy częściej, niż osoby niewykazujące tego typu zaburzeń. Warto przyjrzeć się swojemu najbliższemu otoczeniu.

Osobowość psychopatyczna

Osobowość psychopatyczna to zaburzenie natury psychicznej. Poleca ono na bardzo specyficznym sposobie myślenia czy postrzegania otaczającego nas świata. Osoby wykazujące osobowość psychopatyczną mają deficyty emocjonalne, często zachowują się inaczej, niż nakazują normy społeczne. Nie rozumieją owych norm i postępuje w zgodzie z własnymi przekonaniami, które nie raz, nie dwa są krzywdzące dla innych.

Okazuje się, że są pewne sprawy, które zajmują ich bardziej od innych. Chętniej rozmawiają o niektórych tematach. I nie są to rewelacje wyssane z palca, a naukowo udowodnione fakty.

Zobacz wideo Karolina Malinowska o stanie psychiatrii w Polsce. "Najmłodsze dziecko po próbie samobójczej miało osiem lat"

Najnowsze badania

Nowe badania nad zjawiskiem psychopatii potwierdzają. Osobowości psychopatyczne wolą na pewne tematy rozmawiać, innych po prostu unikają. Na dodatek świetnie się maskują. Wydają nam się pozytywnymi, bardzo otwartymi osobami, które są zabawne i pomocne. Prawda może okazać się zupełnie inna.

Osobowościom psychopatycznym przyjrzał się w swoich badaniach profesor Jeff Hancock. Badacz zauważył pewne odmienne wzorce w mowie osób zdiagnozowanych jako psychopaci. Swoje badanie oparł na rozmowach z 14 psychopatami, którzy dokonali morderstw i obecnie są osadzeni w kanadyjskich więzieniach.

Ich wypowiedzi porównał z wypowiedziami 38 innych skazanych za morderstwa, ale u których nie wykryto zaburzeń o podłoży psychopatycznym. Wyniki zadziwiły ekspertów. Jeff Hancock wykazał bowiem, że psychopaci chętnie rozmawiają na trzy tematy. Żywo dyskutują o pieniądzach, jedzeniu i seksie. Te trzy tematy przewijają się w ich rozmowach dwa razy częściej niż u osób bez takich zaburzeń.

Trzeba to zachować zdrowy rozsądek. Nie każdy, kto lubi rozmawiać o jedzeniu, pieniądzach czy seksie będzie psychopatą. Jednak zawsze lepiej być czujnym i nie pokładać wielkiej ufności w nieznajomych.

Więcej o: