Zasiej tę roślinę przed zimą, a użyźnisz glebę. Poznaj sekret ogrodników

Nadchodząca zima sprawiła, że coraz częściej zaczynami zastanawiać się, jaki nawóz najlepiej sprawdzi się podczas mroźnych dni w naszym ogrodzie. Czy wiedziałaś, że ostatnio niesamowicie głośno zrobiło się pod tym względem o facelii? Zasianie tej rośliny w zimowych miesiącach może nieść za sobą niesamowite korzyści!

Czy wiedziałaś, że roślina, którą zasadzisz w swoim ogrodzie, może doskonale użyźnić ziemię? Zwłaszcza zimą doskonale sprawdzi się przy tym facelia, która kiełkuje w niskich temperaturach. Ten zielony nawóz nie tylko przyczyni się do poprawy zdrowia gleby, ale także odpędzi różne szkodniki i przyciągnie entomofagi, którą są odpowiedzialne za niszczenie wszystkich pasożytów. Jeżeli więc wciąż poszukujesz sposobu na odżywienie ziemi podczas zimowych miesięcy, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego warto zasadzić facelię zimą? Powodów jest naprawdę wiele! 

Jak już zapewne wiesz zasadzenie facelii w ogrodzie niesie za sobą wiele benefitów. Nie tylko poprawi ona stan gleby oraz wypędzi różne szkodniki, ale także zadziała odkażająco. Oznacza to, że może zapobiec ona gniciu, silnemu wysuszaniu owoców i samej rośliny. Ponadto doskonale sprawdzi się ona na różnego rodzaju podłożach. Dlatego sądząc ją możemy uzyskać plony nawet na najbiedniejszych i najbardziej bezużytecznych glebach. Jednak najlepiej czuje się na suchym gruncie. 

Facelia zalicza się do szybko rosnących, odpornych, rocznych zielonych nawozów. Ponadto doskonale się ona prezentuje - wyróżniają ją piękne pachnące fioletowo-niebieskie kwiaty, a po wyrośnięciu wytwarza gęste liście przypominające paproć. Kiełkuje nawet w niskich temperaturach przez co idealnie nadaje się do wysiewu przed zimą. Doskonale tłumi chwasty i ma rozległy system korzeniowy, dzięki któremu poprawia strukturę gleby. 

Jak wykorzystać facelię w ogrodzie? O tym warto pamiętać 

Zielony nawóz w postaci facelii należy ściąć przed kwitnieniem, jeszcze w momencie gdy jej łodygi są ładne i miękkie - to właśnie wtedy szybciej się rozkładają, zatrzymują więcej korzystnych składników odżywczych, a także łatwiej im włączyć się do gleby. Możesz także zdecydować się na wkopanie wspomnianej rośliny w glebę, na górze pozostawiając warstwę ok. 15 cm lub pozostawić na wierzchu jako nawóz. Tym sposobem sposobem ściągnie ona robaki, które wciągną materię organiczną i pomogą napowietrzyć glebę. 

Więcej o: