Zamiast wyrzucać, zakop te rzeczy w ogródku. Prosty sposób na żyzną glebę

Wciąż zastanawiasz się, która odżywka dla gleby najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie? Okazuje się, że idealny kompost w banalnie prosty sposób możesz przygotować całkowicie samodzielnie. Co więcej pomocne okazują się przy tym rzeczy, na których wyrzucenie już nie raz się zdecydowałaś.

Czy wiedziałaś, że do przygotowania idealnej odżywki dla gleby w twoim ogrodzie możesz wykorzystać m.in. resztki jedzenia lub roślin, które nie raz już zdarzyło ci się wyrzucić? Wystarczy, że zakopiesz tam rzeczy, które następnie staną się odżywka dla dżdżownic i użyźnią ziemię. Okazuje się, że doskonały nawóz organiczny możesz przygotować całkowicie samodzielnie z odpadów powstających w domu! 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zrobić domową odżywkę dla gleby? To banalnie proste!

Przygotowanie domowego kompostu dla gleby w twoim ogrodzie jest wyjątkowo proste, przez co nie zajmie ci dużo czasu. Wystarczy, że wykorzystasz do tego produkty, które już nie raz zdarzyło ci się wyrzucić. Co zakopać w ziemi, aby stało się naturalnym nawozem?

  • skorupki jaj 

Chociaż zakopanie skorupek jaj w ziemi może brzmieć zaskakująco, to mimo wszystko specjaliści potwierdzają skuteczność tego sposobu. Wspomniany produkt ma w sobie mnóstwo cennych składników odżywczych - to właśnie jajka są skarbnicą wapnia, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju rośliny. Wzmacnia on ściany komórek, a wskutek tego całą roślinę i przede wszystkim jej łodygi. 

  • skórka banana 

Czy wiedziałaś, że skórka banana jest bogata w potas, dzięki któremu rośliny są odporne na choroby i suszę? Między innymi właśnie dlatego doskonale sprawdzi się ona jako nawóz w ogrodzie. Wystarczy, że wspomniany produkt wysusz i zmielisz, a następnie wymieszasz z podłożem. Możesz także zalać świeże skórki i przygotować wywar do nawilżenia gleby. Przy sadzeniu roślin, a także przy ich przesadzaniu, możesz umieścić skórkę banana pod korzeniami. 

  • fusy z kawy

Przy odżywaniu ziemi doskonale sprawdzą się także fusy z kawy. Dzięki nie tylko struktura gleby ulegnie poprawie, ale także większy się jej zdolność magazynowania wody. Wystarczy, że 1-2 razy w miesiącu wymieszasz fusy z ziemią lub wkopiesz je pod świeżo sadzone rośliny najlepiej na głębokość 15-20 cm. Wówczas zwiększy się poziom dobroczynnych mikroorganizmów, które pomogą roślin szybciej rosnąć oraz bujniej kwitnąć. 

Więcej o: