Jak poradzić sobie z rozstaniem? 5 wskazówek, które pomogą ci zapomnieć o byłym i stanąć na nogi

Zakończenie ważnej relacji romantycznej jest zdarzeniem wpisanym w historie życia zdecydowanej większości z nas. Zakochujemy się i przywiązujemy do osób, czasem, nawet gdy oficjalnie nie byliśmy z nimi w związku. Jak poradzić sobie z utratą ważnej osoby i ruszyć do przodu? W tym artykule zamieściłyśmy najważniejsze wskazówki.

Mógł trwać miesiąc, rok lub dekadę, lub nigdy nie stać się oficjalną relacją. Niezależnie od stażu, każdy związek miłosny generuje wspomnienia, sprawia, że przywiązujemy się do drugiej osoby. Czy ci się to podoba, czy nie, proces przezwyciężania rozstania jest skomplikowany i bolesny. Jak poradzić sobie z zakończeniem miłosnej relacji?

Natasza Urbańska Urbańska odsłoniła brzuch w topie. Fan: "im starsza, tym piękniejsza"

Rozstanie. Z czego wynika, jakie są główne przyczyny zakończenia relacji?

Najgorsze rozstaniaNajgorsze rozstania fizkes//shutterstock.com

Przede wszystkim wyciągnij z tej relacji lekcję. Czas, który razem spędziliście, nie musi być czasem zmarnowanym. Byłaś z kimś, kto był i może dalej jest dla ciebie ważny. Stworzyliście razem wspomnienia, które zostaną z tobą na zawsze. Zastanów się, dlaczego twoja relacja się zakończyła, czy nie jesteś bez winy.

Główne powody zakończenia związków to między innymi:

  1. Zdrada
  2. Niezgodność priorytetów i wartości
  3. Nietraktowanie partnera jako przyjaciela, zakładanie, że zawsze będzie. Brak zaangażowania
  4. Niespędzanie razem czasu, brak bliskości i czułości

Zastanów się, co mogłaś zrobić lepiej w tej relacji i jakich zachowań nie przenosić na kolejną relację. Zastanów się jakich potrzeb nie spełniał twój były partner- tego będziesz szukać w nowym. Spróbuj stworzyć wizję przyszłej relacji. Jaka chcesz być i jak chcesz być traktowana? Zacznij od pracy nad sobą.

Pozwól sobie na przeżywanie emocji – to jedyny sposób, aby z czasem rozstanie zaczęło boleć mniej

W psychologii od dawna mówi się o stracie nie tylko w kontekście żałoby po zmarłym, ale utraty samej relacji z ważną osobą. Po zakończeniu ważnego związku ludzie doświadczają trudnych uczuć – szoku, złości, przygnębienia – i zmagają się z koniecznością zorganizowania sobie życia na nowo, już bez obecności niegdyś ukochanej osoby. Zaakceptuj, że masz prawo cierpieć i nie funkcjonować tak jak wcześniej. Nie musisz być produktywna i szczęśliwa. Daj sobie czas na żałobę. Dopiero później nastąpi moment akceptacji, że strata jest nieodwracalna, a życie toczy się dalej. Po woli zaczniesz odnajdywać szczęście w małych codziennych aktywnościach i zaczniesz wracać do siebie.

 Nie wchodź w następny związek od razu po zakończeniu ważnej relacji

Jak się odkochać? To bolesne, ale przez te etapy musisz przejść po rozstaniu (zdjęcie ilustracyjne)Jak się odkochać? To bolesne, ale przez te etapy musisz przejść po rozstaniu (zdjęcie ilustracyjne) fizkes/Shutterstock

Koleżanki mogą doradzać ci pobranie tindera i szybki powrót do randkowania. Nowy facet ma stać się formą "klina". To błąd. Dopóki nie odzyskasz stabilności po rozstaniu, przeżywanie uniesień z kimś innym spowoduje tylko odroczenie przeżycia trudnych emocji po zakończeniu związku, a finalnie może prowadzić nawet do pogorszenia twojego samopoczucia. Co więcej, wchodzenie w kolejne relacje „na pocieszenie" może skrzywdzić osoby, z którymi się spotykamy. Nie jesteś gotowa na nową relację, jeśli nie przepracowałaś zakończenia poprzedniej. Daj sobie czas. Randkowanie nie ucieknie.

Nie idealizuj zakończonej relacji. Pamiętaj o dobrych momentach, ale nie zapominaj o tych złych

 

Łatwo wpaść w pułapkę idealizacji i skupić się tylko na dobrych aspektach zakończonej relacji. Zaczynasz wtedy myśleć, że nie znajdziesz nikogo lepszego i nie ma dla ciebie przyszłości. Stwórz listę, wypisz na niej wszystkie cechy, które denerwowały cię w byłym partnerze. Skup się na potrzebach, których nie spełniał i pomyśl o tym, że w przyszłości jest ktoś, kto je spełni.

Zaplanuj czas. Spędź go z przyjaciółmi i spróbuj się nie izolować

Przeżywanie żałoby i zaakceptowanie stanu kryzysowego, w którym się znajdujesz, jest istotne, ale nie wycofuj się ze swojego życia towarzyskiego. To ważne, żebyś była otoczona osobami, które cię doceniają i nie rezygnowała z aktywności, które wcześniej sprawiały ci przyjemność. Jesteś całością i przed związkiem z tą osobą istniałaś i odczuwałaś szczęście. Spróbuj przypomnieć sobie, jak to było.

Nie kontaktuj się z nim. Jeśli musisz, zablokuj go

 

Ostatnie rozmowy, tłumaczenia i kontakt- to wszystko przedłuża twoje cierpienie i nie pozwala ci na przepracowanie rozstania. Nie wydłużaj swojej agonii.

Mimo że jest to powtarzalne i pozornie banalne stwierdzenie- czas naprawdę leczy rany. Będą dni, kiedy będziesz czuła się lepiej, a potem ból będzie wracał. Po czasie zacznie wracać coraz rzadziej, a któregoś dnia nie będziesz o nim pamiętać. Zaufaj, że życie kieruje cię w odpowiednim kierunku, a związek zakończył się nie bez powodu.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: