Wsadź latarkę do lodówki i zaoszczędź pieniądze. Oto szybki test urządzenia

Rosnące rachunki za prąd mogą przyprawić o zawrót głowy. Jedną z przyczyn mogą być nie tylko wzrastające ceny energii, lecz także niepoprawne funkcjonowanie naszych sprzętów. Zobacz, czy to twoja lodówka nie zaczęła nagle pobierać więcej energii. Jak to zrobić?

W tym roku ceny prądu znacznie wzrosły, więc każdy z nas stara się szukać różnych oszczędności. Jeśli twoje rachunki w ostatnim czasie są nieco wyższe niż zwykle, sprawdź, czy winowajcą może być lodówka. Ten sprzęt bywa niezwykle kapryśny, przez co zużywa znacznie więcej prądu, co przekłada się na wyższe rachunki. Jak sprawdzić, czy lodówka działa poprawnie? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak przechowywać warzywa? Sprawdź, co możesz robić źle

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak sprawdzić, czy lodówka działa poprawnie? Wykorzystaj jeden prosty trik

Może wydawać się to zaskakujące, lecz proste rozwiązania zwykle bywają niezwykle skutecznie. Tak samo jest w tym przypadku. Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoja lodówka nie zużywa zbyt dużo energii, włóż do niej zapaloną latarkę. To sprzęt, który pobiera znacznie więcej prądu, jeśli ciepło dostaje się do środka. W jaki sposób można to zaobserwować, korzystając z latarki?

Gdy jest już ciemno za oknem, włóż zapaloną latarkę do lodówki. Jeśli zaobserwujesz wydobywającą się z niej smugę światła, przekonasz się, dlaczego twoje rachunki za prąd wzrosły w ostatnim czasie. Winowajcą może być źle dopasowana uszczelka, przez którą zimne powietrze ucieka z lodówki, więc urządzenie pobiera więcej energii, by je ochłodzić. W tym przypadku wymiana uszczelki powinna pomóc.

Co zrobić, by lodówka pobierała mniej energii? Te sposoby powinny pomóc

Jeśli uszczelka w twojej lodówce spełnia swoje zadanie, możesz szukać oszczędności energii na kilka innych sposobów. Co warto zrobić, by lodówka "pożerała" mniej prądu?

  • Nie stawiaj urządzenia blisko kaloryfera. Wtedy nie będzie pobierało dodatkowej energii.
  • Nie wkładaj do lodówki ciepłego, a tym bardziej gorącego jedzenia.
  • Nie wypełniaj lodówki po brzegi, by między produktami był przepływ powietrza. Pilnuj też, by nie była zbyt pusta.
  • Nie otwieraj niepotrzebnie drzwi lodówki lub zamykaj je od razu, gdy coś wyjmujesz. 
Więcej o: