Pamiętacie małą, wredną dziewczynkę z "Muminków"? Głos podkładała jej Krystyna Kozanecka

Krystyna Kozanecka była wybitną reżyser dubbingu, aktorką oraz dialogistką. Mogliśmy słuchać jej niesamowitego głosu w wielu serialach i filmach. Jednym z najbardziej charakterystycznych głosów, jaki podłożyła, był ten dla Małej Mi z "Muminków".

Postać Małej Mi jest jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych postaci fikcyjnych wśród osób, które znają "Muminki". Z pozoru drobniutka i malutka dziewczynka miała niebywale nieprzyjemny i złośliwy charakter. Zawsze mówiła to, co myśli. Głos, który otrzymała w polskiej wersji językowej, idealnie oddawał jej nieprzyjazne usposobienie. Nic dziwnego, w końcu podkładała go wybitna polska dialogistka i reżyser dubbingu, Krystyna Kozanecka.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wieczorynka, dobranocka, czyli jak to się zaczęło i co oglądaliśmy najchętniej [Popkultura Extra]

"Muminki" to bajka, która od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością

"Muminki" to film animowany oparty na podstawie serii opowiadań Tove Jansson. W Polsce mogliśmy go oglądać na kanale TVP1. Opowiada o losach fikcyjnych istot, tytułowych Muminków, które zamieszkują jedną z dolin w Finlandii. W ich świecie nie brakuje wielu stworzeń, z których każdy ma swój charakter i poglądy. "Muminki" odniosły gigantyczny sukces, zostały przełożone na ponad 30 języków i doczekały się wersji teatralnej, firmowej, radiowej, a nawet komiksowej i telewizyjnej. Mimo upływu lat popularność "Muminków" nie maleje. Wciąż powstają nowe produkty i przedmioty z ich podobiznami. Znajdziemy je na ubraniach, plecakach, zeszytach, butach, dekoracjach i wielu, wielu więcej. Można rzec, że na stałe wpisały się w naszą kulturę. Tak samo, jak kultowy głos Małej Mi.

 

Małgorzata Rozenek "Super stylowa" Rozenek-Majdan zachwyca w ulubionych butach Polek

Krystyna Kozanecka podkładała dubbing w wielu produkcjach. W "Muminkach" była Małą Mi

Krystyna Kozanecka urodziła się w 1959 roku. Podkładała głos w tak wielu produkcjach, że nie sposób wszystkich wyliczyć, m.in. w "101 dalmatyńczykach", "Calineczce", "Kopciuszku", "Mój brat niedźwiedź", a nawet w "Pokemonach". Zdecydowanie będą ją kojarzyć miłośnicy kreskówek wypuszczanych na kanale Fox Kids/Jetix i Cartoon Network w latach 90. W wielu seriach zagościła na dłużej, w innych pojawiała się epizodycznie. Nagrywała także słuchowiska. Jednak najbardziej charakterystyczną postacią, w której głos się wcieliła w latach 1990-1992 była mała, złośliwa, lecz pozytywnie nastawiona do życia, dziewczynka z "Muminków" zwana Mała Mi. 

Więcej o: