Kuzyn trzymał ją w areszcie kilka lat bez powodu. "Zamykał też innych członków rodziny"

W obliczu wygranego przez polską reprezentację meczu z Arabią Saudyjską podczas trwających w Katarze mistrzostw świata w piłce nożnej warto zwrócić uwagę, w jakiej sytuacji znajdują się obywatelki tego kraju. Saudyjki (tak jak i zresztą mieszkanki Kataru) nie mają podstawowych praw. Ofiarą ataków ze strony mężczyzn padają również członkinie rodziny królewskiej, które mają odwagę głośno sprzeciwić się władzy.
Zobacz wideo Planowanie tygodnia warto zacząć od planowania przyjemności i odpoczynku. Dlaczego? [fragment podcastu Kobiecy Punkt Widzenia]

Arabia Saudyjska to kraj, w którym prawa kobiet de facto nie istnieją. Opresyjne prawo dotyka również arystokratki, które często padają ofiarą ataków ze strony swoich członków rodziny. Przykładem jest tragiczna historia saudyjskiej księżniczki Basmy bint Saud bin Abdulaziz As-Saud, aktywistki i działaczki na rzecz praw kobiet.

Księżniczka w styczniu 2022 roku została zwolniona z więzienia, do którego wtrącił ją jej kuzyn - i jednocześnie przywódca Arabii Saudyjskiej - Mohammed bin Salaman. Arystokratka spędziła za kratami trzy lata. Do celi trafiła razem ze swoją córką, Suhud Asz-Szarif. O jej zwolnieniu informowała m.in. stacja BBC. Początkowo księżniczka Basma bint Saud została skazana na sześć lat więzienia. Warto podkreślić, że Saudyjkę uwięziono bez postawienia jej jakichkolwiek zarzutów.

Przez bardzo długi czas nie podawano oficjalnego powodu zatrzymania księżniczki. Zagraniczne media ustaliły jednak, że więzienie miało być karą za krytykę rządów jej kuzyna i nawoływanie do zmian w konstytucji. Obrońcy praw człowieka podkreślali natomiast, że aresztowanie arystokratki wiąże się m.in. z jej działalnością rzecz praw saudyjskich kobiet.

Piekło kobiet w Arabii Saudyjskiej. Księżniczkę wtrącił do więzienia jej własny kuzyn

Według pisma, które rodzina Basmy złożyła do ONZ w 2020 roku, ostateczną przyczyną jej zamknięcia była właśnie krytyka władzy. Spekulowano też, że może chodzić o rzekomo bliskie kontakty księżniczki z księciem Mohammedem bin Najjefem. On również przebywa obecnie w więzieniu.

W rzeczywistości jednak, jest to wyraźny dowód na to, jak łamane są prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej. Księżniczka bowiem została w ułamku sekundy całkowicie odizolowana od świata i swoich bliskich - nie pozwalano jej na regularne kontakty z rodziną i odmawiano opieki medycznej w momencie, gdy jej stan zdrowia był krytyczny.

Basma i jej córka zostały aresztowane w 2019 roku, podczas gdy przygotowywały się do wylotu do Szwajcarii na leczenie. Księżniczkę zamknięto w areszcie bez postawienia jej zarzutów.

W trakcie trzyletniego pozbawienia wolności tylko kilka razy mogła skontaktować się z najbliższymi, i to jedynie przez media społecznościowe.

Zwolnienie Basmy z aresztu również nie zostały skomentowane przez władze Arabii Saudyjskiej.

"Zamykał też innych członków rodziny"

Księżniczka Basma to najmłodsze dziecko nieżyjącego już króla Sauda. Władca rządził Arabią Saudyjską w latach 1953-1964.

Myślała, że jej powiązania rodzinne będą ją chronić, ale Mohammed bid Salman zamykał w więzieniach też innych członków rodziny

- miał powiedzieć w rozmowie z ALQST Organization for Supporting Human Rights jeden z członków saudyjskiej rodziny królewskiej.

Źródła: alqst.org/bbc.com

Więcej o: