To pewne! Możliwe zniżki na prąd dla emerytów, ale nie wszystkich. Obowiązują warunki

W przyszłym roku czekają nas podwyżki cen za zużycie prądu. Zgodnie z projektem ustawy, będą obowiązywały limity, do których zapłacimy tyle, ile dotychczas. Mają obowiązywać też zniżki na prąd dla emerytów. Kto je otrzyma?

Niektórzy emeryci będą mogli liczyć na wyższe limity zużycia prądu. Niestety, nie dotyczy to wszystkich. Aby móc je otrzymać należy spełnić jeden warunek.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Ceny za zużycie prądu w 2023. Jakie limity obowiązują?

Zgodnie z ustawą, którą sejm przyjął 29 września, w przyszłym roku gospodarstwa, które nie przekroczą zużycia na danym poziomie, mogą liczyć na zamrożenie cen. Jakie są limity?

  • 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego,
  • 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3 MWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Po ich przekroczeniu, za każdą kolejną ilość zużytej energii odbiorcy będą rozliczani wedle nowych stawek. Nie dotyczy to osób, które wcześniej podpisały umowy gwarantujące im stałą cenę za energię w 2023 roku.

Zniżki na prąd dla emerytów — niektórzy mogą uzyskać wyższe limity

Seniorzy, którzy mają liczne potomstwo, także mogą skorzystać z wyższych limitów. Potrzebują do tego Karty Dużej Rodziny. Ta z kolei przysługuje rodzicom, którzy mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Co istotne, od 2019 roku o taką kartę mogą starać się także te osoby, których dzieci wyprowadziły się z domu i są dorosłe. To właśnie tutaj istnieje możliwość dla seniorów, dzięki której będą mogli korzystać z najwyższego limitu zużycia energii.

Jak podaje Next.gazeta.pl, te informacje potwierdza resort klimatu: - Karta Dużej Rodziny to wyraz wdzięczności państwa polskiego wobec rodziców, którzy wychowali trójkę i więcej dzieci. Założyliśmy, że skoro karta przysługuje dożywotnio, ten ukłon wobec rodziców powinien znaleźć odzwierciedlenie w kolejnych regulacjach — powiedziała wiceministerka klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Co muszą zrobić seniorzy, aby skorzystać z wyższego limitu? Trzeba dostarczyć dokumenty

Seniorzy, którzy chcą skorzystać z przysługującego im wyższego limitu 3 MWh, muszą złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii elektrycznej wraz z numerem i kopią Karty Dużej Rodziny. Mogą to zrobić pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Dokumenty należy dostarczyć do 30 czerwca 2023.

Więcej o: