Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu na dłużej? Dzięki tym sposobom zauważymy różnicę w domu i portfelu

Gdy za oknami robi się coraz zimniej, większość z nas podkręca kaloryfery. Jak się okazuje, niekoniecznie może być to dobre rozwiązanie nie tylko dla naszego portfela. Jak zachować ciepło w mieszkaniu na dłużej? O tym warto pamiętać.

Rachunki za ogrzewanie w tym roku z pewnością nie będą należały do najniższych. Jak zatem sprawić, żeby ciepło w mieszkaniu zostało na dłużej, a nasz domowy budżet nie ucierpiał? Jest na to kilka prostych sposobów. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu na dłużej? O tym powinnaś wiedzieć

Chcąc zatrzymać ciepło w pomieszczeniu, warto zwrócić uwagę na kwestie, które niektórym mogą wydawać się na pierwszy rzut oka nieznaczące: 

  • nie zasłaniaj kaloryferów firankami, zasłonami ani meblami — inaczej powietrze będzie krążyło między oknem a grzejnikiem zamiast po pomieszczeniu, 
  • nocą przykręć nieco kaloryfery — pozwoli nam to nie tylko zaoszczędzić, ale też zadba o lepszy sen. W chłodniejszym pokoju śpi się zdecydowanie lepiej, 
  • za grzejnikiem umieść styropian i okryj go srebrną folią — w ten sposób nagrzane powietrze odbije się i rozniesie po pomieszczeniu, zamiast wnikać w ścianę. 

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Wystarczą małe zmiany 

Wiele osób "przegrzewa" mieszkania, co przekłada się na wysokie rachunki. Wystarczy natomiast obniżyć temperaturę w mieszkaniu już o 1 stopień Celsjusza, aby zaoszczędzić nawet do 7 proc. na ogrzewaniu w skali roku, na co w programie DDTVN wskazała edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher. Dziennikarka wytłumaczyła również, jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie w okresie zimowym. W pierwszej kolejności należy przekręcić kurek kaloryfera i dopiero wówczas otworzyć okno. - Wietrzymy szybko i krótko. Nasz portfel też czuje ulgę, ponieważ nie wyrzucamy pieniędzy — dodała. 

Co zrobić, aby w mieszkaniu było cieplej? Ustaw okna na tryb zimowy 

Dużą różnicę poczujemy także, przestawiając okna na tryb zimowy, dzięki czemu uszczelka będzie mocniej dociśnięta do framugi. Należy otworzyć okno i znaleźć śrubę w skrzydle. Węższa strona jest to tryb letni, a grubsza zimowy. Po zlokalizowaniu metalowej śruby w skrzydle przekręcamy ją o 90 stopni w prawo

Więcej o: